15 ANKSTYVŲJŲ VĖŽIO SIMTOMŲ,KURIŲ NERTURĖTUMĖTE IGNORUOTI
Pastovus vidurių pūtimas,nuolat varginantis "rėmuo",
nepraeinantis kosulys,silpnumas,
įkyrus nuovargis,
karščiavimas,
sutrikusios menstruacijos,atsiradę krūtų skausmai, staigus svorio kritimas nebūtinai yra vėžio simptomai, tačiau jei tai tęsiasi ilgai ir progresuoja, reikėtų kreiptis į gydytoją, nes neatmestina kad tai yra pradiniai vėžio simptomai. Vėžys dažniausiai prasideda taip vadinamais "bendrinės intoksikacijos" simptomais ir tik progresuodamas išsiduoda, kokiame organe auga.Todėl ir noriu populiariai paaiškinti apie pradinius pokyčius ,į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį tam ,kad kad liga būtų diagnozuota ir pradėta gydyti laiku .Be abejonės,ne kiekvienas naujai atsiradęs simptomas yra vėžys ,bet tiriant pacientą visuomet turime galvoti apie vėžį. Ir tik atmetus vėžio ligą, galime toliau gydyti tą ligą ,kurią nustatėme atlikę reikiamus tyrimus.
1. Pakitimai odoje.
Net labai menkos paviršutinės, pleiskanojančios ,bet neužgyjančios žaizdelės yra paviršinio odos vėžio simptomas.Tokios dėmelės gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje ,bet dažniausiai lokalizuojasi veido ,kaklo ,nugaros odoje.Pastebėjus tokią negyjančią opelę būtina kreiptis į gydytoją. Paviršinių odos ląstelių vėžys-bazalioma yra pilnai išgydomas.
2.Kosulys.
Jeigu nerūkote ir niekada nerūkėte- maža tikimybė ,kad tai plaučių vėžio simptomas. Paprastai ,tai būna dėl peršalimo, astmos, bronchito ar refliukso- kuomet atsipila rūgščios skrandžio sultys ir nudegina stemplę. Bet jei kosėjate ilgai , pradeda kristi svoris, atsiranda gausus skrepliavimas su kraujo priemaiša, krūtinės skausmai einantys į petį, kaulų skausmai ,karščiavimas-reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti plaučių vėžio pradžia.
3.Pakitimai krūtyse.
.Dauguma atsiradusių pakitimų krūtyse- kaip įvairūs sustandėjimai ,skausmas, krūtų formos pasikeitimas- nėra vėžys .Bet jei pračiuopėte ribotą mazgą, pastebėjote įtrauktą spenelį, paraudusią odą ar sutinusią krūtį- nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją, kuris, atlikęs mamogramas, ultragarsinį krūties tyrimą, jei reikės ir biopsiją- išsiaiškins atsiradusių pakitimų krūtyse priežastį.
4.. Vidurių pūtimas.
Vidurių pūtimas gali atsirasti dėl netinkamo maitinimosi- kai kurie netoleruoja pieno ir jo produktų, net stresinės būsenos, fizinio aktyvumo stoka gali išprovokuoti vidurių pūtimą .Bet jei net pakeitus mitybą, naudojant vaistus, vidurių pūtimas nepraeina ,o dar prisideda nuovargis, netvarkingas tuštinimasis ,kraujas išmatose, svorio kritimas ir nugaros skausmai- jau reikia rimtai susirūpinti ,nes yra didelė tikimybė , kad tai pradiniai storosios žarnos vėžio simptomai.
5. Šlapinimosi problemos.
.Daugumai vyrų senstant atsiranda šlapinimosi bėdų: padažnėja šlapinimasis, susilpnėja šlapimo srovė, vargina dažnas naktinis šlapinimasis .Tai prostatos išvešėjimo arba hiperplazijos simptomai ,tačiau reikia neužmiršti ,kad tie patys simptomai yra būdingi ir prostatos vėžiui.
6.Padidėję limfmazgiai.
.Limfmazgiai- tai pupos pavidalo maži mazgeliai kakle, pažastyse ,kirkšniuose ir kitose kūno vietose. Tai organizmo imuninės sistemos dalis. Susižeidus , jei į žaizdą patenka infekcija- jie patinsta , padidėja, skauda. Jie saugo ,kad infekcija neišplistų visame kūne. Juose nusėda pirmosios vėžinės ląstelės iš krūties, gerklų ir įvairių kitų organų vėžio.Tačiau ir patys limfmazgiai gali susirgti vėžiu- tai taip vadinamos limfomos ,leukemijos.Todėl , jei pastebėjote padidėjusius limfmazgius kakle , pažastyse, viršraktikaulio, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
7..Kraujas išmatose,kraujas po pasituštinimosi, kraujas šlapinantis.
Keli kraujo lašai po pasituštinimo, šviežias kraujas ant tualetinio popieriaus, dažniausiai būna dėl padidėjusių hemoroidinių mazgų ar gleivinės įtrūkimų išeinamąjoje žarnoje, bet tai gali būti ir tiesiosios žarnos ar storžarnės vėžio simptomas. Kraujavimas šlapinantis- gali būti infekcijos šlapimo takuose pasekmė, bet neatmestina , kad tai yra inkstų ar šlapimo pūslės vėžio simptomas.
8. Testikulų (vyriškų kiaušinėlių) pakitimai.
Jei pastebėjote atsiradusį neskausmingą sukietėjimą ar patinimą kiaušinėlyje,nedelsiant turite kreiptis į gydytoją, nes taip prasideda testikulo vėžys .Kartais atsiranda maudžiantis skausmas apatinėje pilvo dalyje, tempimo ar veržimo pojūtis kiaušinėlyje ir, nors nečiuopiate jokio mazgo, reikėtų pasikonsultuoti su urologu dėl atsiradusių simptomų.
9.Ryjimo sutrikimai,skausmas ar springimas ryjant.
Tai gali būti dėl padidinto skrandžio sulčių rūgštingumo ,tačiau taip pat gali būti stemplės ar ryklės vėžio pradinis simptomas. Todėl pastebėjus bet kokius ryjimo sutrikimus reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
10. Kraujavimas iš moters lyties organų.
Jei tai nėra menstruacinis kraujavimas, atsiradęs kraujavimas po lytinių santykių, nereguliarios menstruacijos, kraujavimas prasidėjęs moterims praėjus kažkuriam laikui po mėnesinių baigties– tai nėra normalu ir moteris turi nedelsiant kreiptis į ginekologą, nes tai gali būti gimdos kaklelio, gimdos kūno ar makšties vėžio simptomai.
11. Opos burnos gleivinėje,liežuvyje,lūpose.
Balkšvos dėmelės burnos gleivinėje, liežuvio paviršiuje- taip vadinamos leukoplakijos nėra pavojingos. Pakitimai, atsiradę liežuvio paviršiuje, gali būti virškinimo sistemos ar kraujo ligų simptomas, tačiau skausminga ir ilgai neužgyjačia opa burnoje ar lūpoje reikia rimtai susirūpinti.
12. Svorio kritimas.
Svoris gali kristi pakeitus mitybą,padidinus fizinį krūvį, esant stresinei situacijai ar sutrikus skydliaukės funkcijai .Bet nėra normalu, jei svoris pastebimai pradeda kristi be priežasties. Tai gali būti pradinis plaučių, skrandžio, kasos vėžinės intoksikacijos simptomas.
13. Karščiavimas.
Karščiavimas dažniausiai parodo organizmo reakciją į infekciją.Taip pat gali būti šalutinis kai kurių medikamentų (pvz.hormonų ) poveikis .Bet jei karščiavimas tęsiasi be priežasties, nepraeina geriant antimikrobinius vaistus ar antibiotikus- tuomet reikia susirūpinti, nes karščiavimu prasideda kraujo sistemos vėžys, karščiavimas atsiranda ir vystantis inkstų, storžarnės vėžiui.
14. Pastovus rėmuo ir virškinimo sutrikimai.
Beveik kiekvienam kartais pradeda "ėsti rėmuo" ar varginti virškinimo sutrikimai-"pilnas skrandis, sustojęs virškinimas". Tai dažniausiai būna pavalgius aštraus, neįprasto maisto, persivalgius ar panaudojus alkoholio. Tačiau jei tie simptomai nepraeina net ir pakeitus mitybą, o pavalgius pasidaro tik blogiau (tai vadinamas skrandžio diskomforto simptomas), pradeda pykinti ir pagaliau maistą reikia išvemti kad palengvėtų, prisideda pastovus nuovargis ,skausmas duobutėje ar nugaroje, svorio kritimas- tai jau grėsmingi simptomai ir atidėlioti vizito pas gydytoją jau nebegalima.
15. Pastovus nuovargis
.Nuovargio priežasčių gali būti labai daug ir dauguma jų nėra rimtos. Pailsėjus, gerai išsimiegojus, nuovargis praeina. Bet ilgai ir be priežasties besitęsiantis nuovargis, nepaaiškinamas silpnumas, nenoras dirbti anksčiau mėgstamų darbų, nesidomėjimas aplinka- visa tai gali būti ankstyvieji vėžinės intoksikacijos simptomai. Tai būdinga ankstyviesiems plaučių,skrandžio, kraujo, storžarnės vėžio simptomams.
Visuomet yra tikimybė susirgti įvairiomis ligomis.Kiekviena liga prasideda nedideliais negalavimais, juos pajutęs kiekvienas pradeda jaudintis ir svarstyti – kas atsitiko, ar tai liga, ar ne, ar sveikas ,ar jau serga? Gerai įsiskaitę į šiuos populiariai išdėstytus simptomus ne vienas ras atsakymus į juos dominančius klausimus. Kol dar nėra sėkmingų ir efektyvių vėžio gydymo metodų, labai svarbu nustatyti ligą kaip galima anksčiau- kuo anksčiau pradėta gydyti kiekviena (ne tik vėžys) liga turi žymiai geresnes išeitis ir pasveikimo galimybes. O pasikeitimus, įvykusius savo organizme, pirmiausiai pajaučia pats žmogus (ne kaimynas, draugas ar gydytojas) todėl labai svarbu nenumoti ranka į atsiradusius pokyčius ir neuždelsti vizito pas gydytoją.
Pagal WebMD paruošė
Leonarda Šarakauskienė :info@sarakauskiene.lt