Virškinamojo trakto navikai

Kaip  veikia  virškinimo  sistema?

virsk 001Kai  valgome ir gerai sukramtome maistą (taip pat ir gėrimai ),jis keliauja stemple žemyn į skrandį čia susimaišo su skrandžio sultimis ir mažomis dozėmis slenka plonąja žarna žemyn.Viršutinėje plonosios žarnos  dalyje įsisavinami angliavandeniai,  baltymai ir riebalai ,taip pat mineralai ir vitaminai, kurie patenka į kraują. Likęs nesuvirškintas maistas ,ypač augalinės skaidulos, susimaišiusios su virškinimo sultimis iš plonosios žarnos , kasos ir tulžies ,keliauja į storąją žarną. Kasdien plonosios žarnos 1,5-2 litrai  turinio patenka į storąją žarną. Storoji žarna zarnynas 001sudaryta iš trijų dalių:

kylančios ir nusileidžiančios gaubtinės žarnos,sujungtos skersine  žarna.Plonosios žarnos skystas turinys pirma keliauja į kylančiąją (dešinę) storosios žarnos pusę ir ten pasilieka iki dviejų dienų .Per šį laikotarpį iš jos organizmas pasiima vandenį ir mineralines medžiagas, o iš likusių medžiagų formuojamos išmatos. Išmatos iš kylančios storosios žarnos dalies stumiamos į skersinę bei nusileidžiančiąją žarnos dalį,kur vyksta išmatų formavimosi  procesas.Kai išmatos pasiekia tiesiąją žarną atsiranda noras tuštintis .

.Žarnos atlieka ne tik virškinimo funkciją, bet reguliuoja organizmo skysčius, kai kurių hormonų ir mineralų apykaitą. Žarnyne yra žmogui reikalingų bakterijų,kurios palaiko medžiagų apykaitos procesus, atlieka reikalingų organizmui  funkcionuoti medžiagų sintezę, jų įsisavinimą.

Ne visuose virškinamojo trakto organuose navikai atsiranda vienodai.Dažnesni skrandyje,storojoje ir tiesiojoje žarnose, retesni – stemplės ,kasos ,kepenų navikai .Labai reti- plonųjų žarnų navikai .Kadangi virškinamasis traktas yra labai svarbus įsisavinant visas organizmo funkcionavimui  reikalingas medžiagas ,nepriklausomai kokioje virškinamojo trakto dalyje vystosi navikas- sutrikdoma visa organizmo medžiagų apykaita ir pirmieji ligos simptomai kyla ne iš organo (pvz. skrandžio,žarnyno) ,kuriame navikas pradeda augti ,bet pasireiškia bendriniai intoksikacijos simptomai: silpnumas darbingumo sumažėjimas, apatija,svorio kritimas. Šie organizmo intoksikacijos simptomai gali tęstis iki metų- kol pradeda ryškėti organo, iš kurio auga navikas simptomai- vėmimas kraujavimas, skausmas ir kt.

Skrandžio navikai

Kaip ir visi navikai ,skirstomi į gėrybinius ir piktybinius.Gėrybiniai navikai: dažniausi–skrandispolipai,retai gali būti riebaliniai ,kraujagyslinai ir kt.polipas

Diagnozuojami nesunkiai, dažnai užtinkami atsitiktinai atliekant skrandžio gastroskopiją- tyrimą su tam tikru aparatu-gastroskopu.Priklausomai nuo jų dydžio gali būti šalinami per gastroskopą ar operuojami.Ar būtina operuoti,jei pacientas nieko nejaučia? Būtina,nes polipai yra rimta ikivėžinė liga.

Paplitusi skrandžio liga-paviršinis gleivinės uždegimas-gastritas, jį sukelia aštrus gausus, sunkiai virškinamas maistas, alkoholis,bakterijos,patekusios su sugedusiu ar užterštu maistu.Gastritą gali sukelti ir kai kurie vaistai- aspirinas,antibiotikai,hormonai.Ūminiai gastritai,atsiradę apsinuodijus netinkamu maistu, praeina po kelių dienų ,tuo tarpu lėtinės formos tęsiasi ilgai ir sunkiai gydomos.

Kaip prasideda skrandžio vėžys?

skausmasBlogiausia,kad nėra vienintelio simptomo,kuri nurodytų opos ar gastrito suvėžėjimą.Liga prasideda bendraisiais simptomais,būdingais visoms skrandžio ligoms- pavalgius pradeda skaudėti viršutinę pilvo dalį ar nugarą (priklausomai kurioje skrandžio vietoje pradeda augti navikas),kartais pykina,pradeda varginti skrandžio diskomfortas- po valgymo savijauta pablogėja. Šis simtomas paaiškinamas tuo, kad vystantis navikui pažeidžiamos pagrindinės skrandžio ląstelės, skrandyje pradeda trūkti rūgščių ir fermentų kurie reikalingi maisto virškinimui ir maistas blogai virškinamas. Pradedama nemėgti anksčiau patikusio maisto (ypač mėsos ir žuvies) .Burnoje atsiranda nemalonus skonis ir kvapas ,pykina,vargina seilėtekis .Sergantis žmogus pasidaro vangus ,krenta svoris, vystosi mažakraujystė. Naviko simptomai priklauso nuo jo augimo vietos skrandyje: jei navikas auga viršutinėje skrandžio dalyje- darosi sunku nuryti maistą (žmogus springsta ),  jei vidurinėje-vargina  šleikštulys, skausmas nugaroje,gali pasirodyti tamsios išmatos- tai rodo  kraujavimą iš naviko. Apatinėje skrandžio dalyje augantis navikas neleidžia maistui iš skrandžio patekti  į dvylikapirštę  žarną ,todėl  sergančiuosius  pradeda varginti pilnumo jausmas skrandyje, vėliau  jie vemia seniai suvalgytu, nesuvirškintu  maistu.Taigi,skrandžio vėžio simptomai labai įvairūs, priklauso nuo naviko  tipo ir jo augimo vietos skrandyjegFGDS tačiau pagrindiniai yra trys- svorio kritimas ,skausmas ,skrandžio diskomfortas.Diagnozuojamas-atliekant endoskopinį tyrimą-gastroskopiją ,pastaruoju metu rentgenologinis tyrimas atliekamas labai retai .Papildomi tyrimai atliekami proceso išplitimui įvertinti.

Pagrindinis gydymas- operacija.Operacijos apimtis priklauso nuo naviko lokalizacijos ,jo išplitimo, ligonio būklės ir amžiaus. Esant lokaliai išplitusiam procesui gydymas  pradedamas nuo chemoterapijos ,jei navikas viršutinėje skrandžio dalyje- gal būt bus taikomas spindulinis gydymas .Chemoterapijos gali prireikti ir po skrandžio operacijų- jei rastos metastazės aplinkiniuose limfmazgiuose,ar navikas labai aukšto piktybiškumo lygio, apėmęs didelę skrandžio dalį.

Norint  sumažinti tikimybę susirgti skrandžio vėžiu reikėtų laikytis maitinimosi režimo .Skrandžiui labai kenkia persivalgymai, rūkymas, alkoholis. Pajutus net nežymius skrandžio sutrikimus, niekuo nepaaiškinamą svorio kritimą,  silpnumą,  būtina kreiptis į gydytoją ,kuris atliks reikiamus tyrimus ir skirs atitinkamą gydymą.

Storosios žarnos navikai

Storoji žarna- 1,3- 1,5 m. ilgio galinė virškinamojo trakto dalis,atliekanti keturias funkcijas-: rezorbcinę, virškinimo ,motorinę ir šalinimo .Storosios žarnos ligų yra įvairių,tačiau kiekviena sutrikdo visas storosios žarnos funkcijas ,o tuo pačiu ir viso organizmo medžiagų apykaitą. Tiek ikinavikinės,tiek navikinės ligos prasideda bendraisiais simptomais- pilvo pūtimu, skausmais,   nepastoviais viduriais,kraujavimu su išmatomis. -1 Dažniausia storosios žarnos gėrybinė liga- polipai ir polipozė, kuriai diagnozuoti šiuo metu atliekamas slapto kraujavimo testas.slaptas kraujasFKS.Esant teigiamam testui  (radus kraujo pėdsakų) , pacientui  atliekama kolonoskopija. Tai žarnyno tyrimas specialiu aparatu,  padedančiu apžiūrėti visą storąjį  žarnyną  .Svarbu tinkamai paruošti žarnyną tyrimui- apie žarnyno paruošimą  visuomet išsamiai paaiškinama, yra atitinkami vaistai,  kurie  naudojami tyrimo išvakarėse. Polipai, jei nedideli, šalinami tos pačios procedūros metu,  jei jų daugiau ir dideli- kartais prireikia operacijos.

Manoma,kad storžarnės vėžiui atsirasti svarbūs genetinai veiksniai ,mitybos ypatumai.   Gyvulinių  riebalų, angliavandenių didelis kiekis maiste taip pakeičia žarnyne esančias bakterijas ,kad jos pačios pradeda gaminti vėžį skatinančias medžiagas- kancerogenus .Pastebėta ,kad storosios žarnos vėžiu dažniau serga tie žmonės,  kuriems operuota tulžies pūslė ,kurie anksčiau persirgę kitų organų vėžiu, rečiau serga vegetarai .Vėžio simptomai priklauso nuo to, kurioje storosios žarnos pusėje -dešinėje ar IMG_0002kairėje auga navikas. Atskirose storosios žarnos dalyse navikai auga nevienodai  (pavaizduota paveikslėlyje ) tačiau visais atvejais prasideda bendrinės intoksikacijos simptomais- nuovargiu ,darbingumo sumažėjimu, apetito stoka, apatija.Kai kada be priežasties pakyla temperatūra, vidurių užkietėjimai kaitaliojas su viduriavimu, išmatos labai dvokiančios , jose pradeda rastis šviežio ar tamsaus kraujo .Navkui didėjant ,siaurėja žarnos spindis, nesikreipiant į gydytojus navikas visai užspaudžia žarnos spindį ir vystosi mechaninis žarnų nepraeinamumas,  kurį skubiai tenka operuoti. Laiku diagnozavus ligą-operuojama, operacijos apimtis priklauso nuo naviko lokalizacijos, išplitimo, paciento būklės, amžiaus.Po operacijos ,jei randamos metastazės aplinkiniuose limfmazgiuose reikalinga chemoterapija, jei navike randama genų mutacija- taikoma taip vadinamoji biologinė arba "taikinių" terapija.chemoth

 

 

 

 

 

Tiesiosios žarnos navikai

rectumTiesioji žarna (rectum)  – apie 16-18 cm. žarnos segmentas, pro kurį pašalinamos išmatos.Navikai dažni, dažniau serga vyresnio amžiaus vyrai, nei moterys.Tiesiosios žarnos, kaip ir storųjų žarnų gėrybinės ligos -polipai ir polipozė, negydomi virsta piktybiniais. Diagnostika nesudėtinga-tiriama pirštu,o ta dalis žarnos, kuri nepasiekiama pirštu- apžiūrima specialiu instrumentu- rektoskopu.Tiesios žarnos vėžio , kaip ir polypų- pagrindinis simptomas -kraujavimas. Kraujas pasirodo po kiekvieno pasituštinimo,ligai progresuojant- vargina nepilno tualepasituštinimo jausmas, dažnai varo tuštintis, tuštinamasi kraujingomis gleivėmis  10-15 kartų  paroje.Augantis navikas siaurina žarnos spindį. Negydant ,spindis visai užspaudžiamas ir pacientą tenka skubiai operuoti.Tiesiosios žarnos navikai jautrūs spinduliams ,todėl operacija dažnai derinama su spinduliniu gydymu,kai kurias atvejais ir chemoterapija.Tiesios žarnos vėžio operacijų didelė blogybė yra ta,kad pašalinus tiesiąją žarną  tuštinimuisi formuojama dirbtinė išangė-kolostoma ( colon- lotyniškai storoji žarna) .Dirbtinė išangė  gali būti formuojama   kairėje ar dešinėje  pilvo pusėje įprastai vadinama stoma..

Gyvenimas su stoma

colostomaStomos formuojamos ne tik sergant tiesios žarnos vėžiu,bet ir tuomet,kai dėl įvairių priežasčių neįmanoma išsaugoti žarnyno vientisumo: tai ir naviko lokalizacija, bendra paciento, žarnyno būklė. Stomos būna trumpalaikės ir pastovios, jų priežiūrai naudojami specialūs išmatų surinkėjai kurie klijuojami prie pilvo odos ir į juos renkasi išmatos. Išmatų surinkėjai kompensuojami ligonių kasų. Labai svarbu tinkamai prižiūrėti odą pilvo odą apie stomą,nes išmatos ją dirgina,odoje  atsiranda įtrūkimų, patekus infekcijai- susiformuoja pūliniai. Pagrindinė sąlyga- oda apie stomą turi būti sausa ir švari.Negalima šiurkščiai valyti ir pačios žarnos, nes gleivinė yra lengvai pažeidžiama ir greitai kraujuojanti.

colo-2Esant stomai pacientai tuštinasi nevalingai.Šiuo metu yra priemonių, palengvinančių stomuotų pacientų gyvenimą- tai medikamentai , lėtinantys žarnyno veiklą, žarnos praplovimai,  pati stomos konstrukcija. Bijant dažno tuštinimosi, dažnai pradedama badauti. Reikia maitintis reguliariai,nes žarnynas ir negaudamas maisto funkcionuoja ,jame gaminasi dujos.Reikėtų vengti vidurius pučiančių patiekalų, stengtis valgyti tuo pačiu metu, kad žarnynas įprastų išsituštinti tam tikru ritmu. Prieš keliones, ruošiantis dalyvauti įvairiuose renginiuose ,reikėtų susilaikyti nuo gausaus valgymo, prieš parą išgerti apie litrą skysčių, pavartoti žarnyno veiklą slopinančius vaistus. Aišku,gyventi su stoma prisitaikoma ne iš karto, tai trunka keletą mėnesiu ,  o kitiems ir metus. Pirmiausiai prisiderinti prie gyvenimo naujomis sąlygomis turi padėti šeima. Jei pacientas jaus pastovią šeimos pgalbą ,jo nevargins nevisaveriškumo jausmas, depresija. Stomuoti ligoniai gali sportuoti,keliauti ,maudytis,.Stoma neturi izoliuoti paciento ir tik  nuo pačio colostoma1žmogaus  priklauso,kaip greitai jis adaptuosis prie naujų gyvenimo sąlygų.3

Norint išvengti šių nemalonių operacijų ,reikėtų neuždelsti savo ligos, pajutus nemalonius pokyčius žarnyne, kreiptis į gydytoją. Mityboje turi būti daug  valgymas daržovių ,vaisių, maitintis taip ,kad  nebūtų  vidurių  užkietėjimų. .Aišku, ne kiekvienas pilvo skausmas ar pūtimas  yra vėžio požymis, tačiau jei jis tęsiasi kelis mėnesius, dar prisideda netvarkingas tuštinimasis, reikėtų neatidėlioti vizito pas gydytoją ,nes bet kurią įsisenėjusią ligą yra gydyti žymiai sunkiau ir pasekmės yra blogesnės.

 

Leonarda Šarakauskienė :info@sarakauskiene.lt