NETIKĖKITE ŠARLATANAIS IR NEIEŠKOKITE VAISTŲ IR VAKCINŲ NUO KORONAVIRUSO- JŲ NĖR
Mažai žinomas virusas plinta žaibiškai. Daugybė mokslininkų visame pasaulyje mėgina sukurti vakciną ar vaistus nuo COVID-19 ligos, tačiau iki šiol dar nieko nėra sukurta. Tai nevyksta greitai –kol bus sukurta vakcina ar vaistai- jie turės praeiti kelias klinikinių studijų stadijas, turės būti įrodytas jų veiksmingumas ir netoksiškumas. Tai užtrunka apie metus ir daugiau. Nors dar mažai žinome apie šią ligą, jau internetas pilnas žiniuonių, žinančių kaip sėkmingai išgydyti, sustabdyti šią žaibiškai plintančią pandemiją. Plinta neatitinkantys tikrovės mitai, kuriais, kaip nekeista, patiki daugiau žmonių, negu medikų patarimais.
Perspausdinu iš Amerikos medicininio žurnalo NEJM straipsnį apie COVD-19 ligą „Tarp mitų ir tikrovės“
Mitas:purškiant ant odos chlorą ar alkoholį virusas sunaikinamas.
Tikrovė:chloras ar ar alkoholis gali pažeisti odą, ypatingai jei patenka į akis ar burną.Alkoholiu galima dezinfekuoti įvairius paviršius, tik ne odą.
Mitas: liga pavojinga tik vyresniems ir jauniems, vidutinio amžiaus žmonėms ji nepavojinga.
Tikrovė:SARS-CoV-2, kaip ir kiti coronovirusai, gali užkrėsti įvairaus amžiaus žmones. Tačiau vyresnio amžiaus asmenys , turintys daug šalutinių ligų –kaip diabetas, bronchitas, širdies nepakankamumas, turi žymiai didesnę galimybę užsikrėsti šia liga ir žymiai sunkiau ja sirgti.
Mitas :vaikai neserga COVID-19.
Tikrovė:virusas paliečia visas amžiaus grupes, bet vaikai perserga lengvesne forma.
Mitas:COVID-19 yra tas pats kaip gripas.
Tikrovė: COVID-19 iš tikųjų yra panašus į gripą, nes prasideda tais pačiais simptomais:silpnumu, karščiavimu, galvos skausmais, sausu kosuliu, bet tie simptomai yra aštresni, greitai vystosi plaučių uždegimas, organizmas netenka deguonies ir būtina plaučių ventiliacija. Mirtingumas nuo COVID-19 siekia 1-3 proc., tai aukštesnis nei sezoninio gripo mirtingumas.
Mitas :kiekvienas susirgęs COVID-19 miršta.
Tikrovė:tai netiesa. Kinijos Ligų Kontrolės ir Prevencijos centro duomenimis 80,9 proc. COVID-19 atvejų buvo vidutinio sunkumo. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis apie 80 proc. žmonių perserga lengvomis ar vidutinėmis ligos formomis, kurios net nereikaluja gydymo ligoninėje.
Mitas:katės ir šunys perneša coronavirusą.
Tikrovė:yra nedaug įrodymų, kad SARS-CoV-2 gali užsikrėsti katės ar šunys. Tai diskutuotinas klausimas. J. Ball, US Notingamo Molekulinės Virusologijos Univerisiteto profesorius sako : mes turime stebėti ir tirti, bet neturime panikuoti, aš abejoju, kad žmogus gali užsikrėsti per katę ar šunį, kadangi virusų kiekis yra labai mažas. Realus plitimo kelias nuo žmogaus žmogui.
Mitas : veido kaukės apsaugoja nuo užsikrėtimo.
Tikrovė:profesionalios veido kaukės, standžiai apspaudžiančios veidą, tikrai apsaugoja nuo infekcijos. Medžiaginės kaukės apsaugoja tik dalinai- iškvepiamo oro lašeliai tiesiogiai nepatenka ant kito žmogaus, sulaiko nematomus lašelius kosint, dalinai prafiltruoja įkvepiamą orą.
Mitas: rankų džiovintuvai užmuša virusą.
Tikrovė:rankų džiovintuvai viruso nesunaikina. . Būtina rankas plauti vandeniu ir muilu, dezinfekuoti dezinfektantais.
Mitas:SARS-CoV-2 liga yra mutavusi slogos forma.
Tikrovė:coronavirusai yra didelė virusų šeima, kurie savo paviršiuje turi spygliuotą proteiną. Kai kurie iš tų virusų yra įprasti žmonėms ir sukelia paprastą slogą. Kiti coronavirusai kaip SARS-CoV-2, pirmiau užkrečia gyvūnus, tik po to žmones. Tokie sindromai – kaip Vidurio rytų (MERS), ir Ūmus kvėpavimo takų sindromas ( SŪRS) prasidėjo gyvūnuose ir persimetė žmonėms.
Mitas :užsikrėsti virusu pakanka su sergančiu pabūti 10 minučių.
Tikrovė : kuo ilgiau būni su sergančiu, tuo didesnė tikimybė užsikrėsti. Užsikrėtimui pakanka ir kelių minučių.
Mitas:Skalaujant nosį su druskos tirpalu galima apsisaugoti nuo coronaviruso.
Tikrovė:nėra įrodymų, kad nosies skalavimas apsaugoja nuo COVID-19. Kai kurie gydytojai sako, kad ši priemonė sumažina kvėpavimo takų uždegimo simptomus, sekreciją iš nosies.
Mitas : antibiotikai žudo virusus
Tikrovė:antibiotikai žudo bakterijas, bet ne virusus.
Mitas:šiluminiai skaneriai padeda diagnozuoti virusą.
Tikrovė:termalinai skaneriai tik gali nustatyti , ar žmogus turi pakilusią temperatūrą , ar ne. Sezoninio gripo metu temperatūra žmogui pakyla labai greitai. COVD-19 simptomai gali išryškėti po 2-10 dienų po užsikrėtimo, todėl momentinis temperatūros matavimas nėra tikslus metodas ligai diagnozuoti.
Mitas: siuntiniai iš Kinijos, gali skleisti coronavirusą.
Tikrovė:kadangi virusas ant paviršių gyvena neilgai, nėra tikimybės užsikrėsti per laiškus, ar siuntinius iš Kinijos.
Mitas : naminiai vaistai , kaip vit. C, aliejai, česnakas,maisto papildai, ar vandens gėrimas kas 15 min. gali išgydyti coronavirusą.
Tikrovė:šios priemonės padės mažiausiai. Geriausiai- vengti žmonių susibūrimo vietų, plauti rankas ir taip neužsikrėsti virusu.
Mitas: galima užsikrėsti valgant kinišką maistą
Tikrovė:ne, negalima.
Mitas: galima užsikrėsti per šlapimą ir išmatas.
Tikrovė: taip, tikrai. Virusas SARS-Cov-2 yra randamas išmatose, štai kodėl yra būtinas rankų plovimas, jų dezinfekcija.
Mitas: sušylus orams virusas dings.
Tikrovė:kai kurie virusai sušylus orams atstraukia. Kaip elgsis SARS-Cov-2 dar niekas negali pasakyti.
Mitas :COVD-19 yra pavojingiausias virusas.
Tikrovė:tai nėra mirštamiausias virusas. Pvz. Ebola virusas buvo ženkliai pavojingesnis už COVID-19.
Mitas: gripo ir pneumonijos vakcinos gali apsaugoti nuo coronaviruso.
Tikrovė:kadangi SARS-CoV-2 ženkliai skiriasi nuo šių virusų, šios, jau sukurtos vakcinos, netinka.
Mitas:virusas sukurtas Kinijos laboratorijose.
Tikrovė:internete sklando tokios teorijos. Bet mokslininkai įrodė, kad tai evoliucijos produktas, galimai kilęs iš skujuočių.Spėjama viruso mutacijos grandinė yra tokia :šiksnosparniai-skivetos-skujuočiai-žmogus.
Mitas: pandemija kilo, nes kinai valgo šiksnosparnių sriubą.
Tikrovė:nors yra įrodymų, kad liga kilo iš gyvūnų, tačiau nėra įrodymų, kad ji galėjo kilti iš šiksnosparnių sriubos.
Pagal NEJM 2020.03.20d. spausdintą straipsnį parengė L. Šarakauskienė
info@sarakauskiene.lt
Parašykite komentarą