Moterims “apie karščio pylimus”
"Karščio pylimas",arba karščio bangos yra vienas nemaloniausių simptomų lydinčių moterį premenopauzės ir menopauzės metu. Menopauzė-graikiškai reiškia "etapą". Tai nemalonus gyvenimo tarpsnis moteriai. Silpnėjant moteriškų lytinių hormonų gamybai moters organizme persitvarko visų organų veikla. Pasireiškia menopauzei būdingi simptomai: karščio pylimas(KP), gausus prakaitavimas, blogėja širdies veikla, retėja ir silpnėja kaulai- vystosi osteoporozė. Atsiranda nerimas dėl artėjančios senatvės, baimė susirgti sunkiomis ligomis ir pasidaryti našta savo artimiesiems. Tai negrįžtamas procesas, palengva gilėjantis ir sukeliantis didelius pokyčius moters organizme. Tai metas, kuomet paimta viskas ką Motina Gamta davė, o Tėvas Laikas palengva atima viską:grožį,jaunystę,sveikatą…
Menopauzė sunki dar ir todėl, kad paūmėja visos turėtos chroninės ligos tokios kaip cukraligė, hipertonija, sąnarių ligos, su amžiumi didėja rizika susirgti onkologinėmis ligomis.
Manoma, kad menopauzės amžius yra paveldimas, dukrai jis prasideda panašiu laiku kaip ir mamai ir močiutei. Beje, rūkančioms menopauzė prasideda keliais metais anksčiau.
Skiriami trys periodai: premenopauzė, menopauzė ir postmenopauzė. Kiekvienas periodas dėl hormonų persitvarkymo yra sunkus moteriai, tačiau patys sunkiausi- premenopauzė ir menopauzė. Postmenopauzėje paūmėja ir sunkėja buvusios chroninės ligos, dėl amžiaus ir moteriškų hormonų trūkumo randasi naujos ligos. Neretai vyresnio amžiaus moteris lieka vieniša, todėl prie fizinių ligų prisideda ir psichologiniai negalavimai – depresija, nerimas , liūdesys.
Pagrindiniai premenopauzės ir menopauzės simptomai :
1.Nereguliarios menstruacijos iki visiško jų pasibaigimo.(Paprastai praėjus metams po mėnesinių baigties jau yra menopauzė, pereinanti į postmenopauzę, kuri tęsis iki gyvenimo pabaigos). Nereikia pamiršti, kad premenopauzėje, esant nereguliarioms menstruacijoms, ovuliacija vyksta, todėl pastojimo galimybė išlieka ir nėštumo reikia saugotis.
2.Karščio pylimai (KP) arba karščio bangos: staiga parausta veido, kaklo oda, išpila šaltas prakaitas. Moteriai tai yra labai nepatogu ir nemalonu. KP atsiranda dėl kintančios moteriško hormono- estrogeno koncentracijos kraujyje, kuri sutrikdo šilumos reguliacijos procesus moters organizme. KP moteris vargina nevienodai- vienas naktį, kitas dieną. Šis nemalonus periodas tęsiasi skirtingai kiekvienai moteriai, tačiau vidutiniškai užtrunka iki 2-3-jų metų.
3.KP gali sustiprėti nešiojant aptemptus rūbus, susijaudinus ,išgėrus alkoholio, stiprios kavos ar suvalgius aštraus maisto.
3.Kartu su KP atsiranda ir psichologiniai simptomai : prislėgta nuotaika, depresija, dirglumas, nemiga arba mieguistumas, energijos trūkumas. Dažnai, nežinant ir neįvertinant sudėtingų procesų vykstančių moters organizme, išgirstamas pašaipus mestelėjimas "klimakterinė moteris ".
4.Mažėjant moteriškojo hormono estrogeno plonėja oda, odos paviršiuje formuojasi rudos, šiurkščios pigmentinės dėmės- keratomos (prancūzų šmaikščiai pavadintomis kapinių gėlėmis).Oda sausėja,raukšlėjasi. Dar juokaujama-moters veidas tampa jos biografija. Pradeda didėti svoris. Visi šie procesai palengva progresuoja. Tiesa, svorį galima reguliuoti ir nekaltinti hormonų: prasidėjus menopauzei reikėtų atsisakyti riebaus, kaloringo maisto,valgyti daugiau vaisių, daržovių, žuvies. Neužmiršti fizinio aktyvumo: pagal galimybes ir pomėgius vaikščioti, važinėti dviračiu, plaukioti. Gera fizinė terapija yra darbas sode ar darže.
Menopauzės simtomai tęsiasi iki 4-5 metų. Su amžiumi vykę audringi hormonų pokyčiai (tai prilyginama hormonų audroms vykusioms jaunystėje, tik šiuo atveju visa tai vyksta atvirkštine linkme) rimsta, moteriškus hormonus pakeičia kiti. Jaunystės jie jau nebegrąžina ir moteris pereina į postmenopauzę. Kokiu greičiu senstama - daug priklauso nuo moters intelekto, jos užimtumo, interesų, nuo sugebėjimo priimti senatvę ir ją lydinčias negalias kaip neišvengiamybę. Senatvėje atsiranda daug grėsmių: dėl kaulų retėjimo dažnėja kaulų lūžiai, dėl arterijų sklerozės blogėja širdies ir smegenų kraujotaka, vystosi išeminės širdies ligos,insultai, o vyresniame amžiuje netgi silpnaprotystė ar Alzheimerio liga.
Ar galimi "karščio pylimai", gausus prakaitavimas po 60-70-ties ir daugiau metų?
Taip, galimi. Bet priežastis jau kita.Tai somatoforminis sutrikimas,seniau vadintas vegetodistonija. Somatinė (vegetacinė) autonominė disfunkcija yra (SVD) lėtinė liga, trunkanti daugelį metų. Jai būdingi įvairūs negalavimai, kurių negalima susieti su objektyviais pakitimais organizme. Tyrimų rezultatai dažniausiai būna normalūs ir nepaaiškina esančių simptomų, dažnai būdingų ne vienai ligai. Tai kelia nerimą ir savo ruožtu dar labiau pablogina paciento būklę. Šis sutrikimas vargina daugelį žmonių, bet dažniau ši būsena vargina vidutinio ir vyresnio amžiaus moteris. Dažniausi nusiskundimai sergant somatoformine disfunkcija (SVD) : krūtų, nugaros ar sąnarių skausmai, pilvo spazmai, padidintas prakaitavimas, kuris primena menopauzės “karščio pylimus”. Somatoforminis sutrikimas gali būti pykinimo, vėmimo, pilvo pūtimo, viduriavimo ar kokio nors maisto netoleravimo priežastis. Negalavimo priežastys nėra žinomos. Atliekant įprastus klinikinius, instrumentinius tyrimus juose ryškesnės patologijos nerandama. Daugeliu atvejų gydymas yra psichoterapinio pobūdžio, kartais skiriama medikamentų. Somatoforminis sutrikimas yra lėtinė liga (ar būsena?). Visgi medicinoje daug netikėtumų. SVD diagnozę galima rašyti tik pilnai ištyrus ir tyrimuose neradus pakitimų. Šiems pacientams,lygiai kaip ir visiems, privalomos profilaktinės patikros programos .
Ar gydomi premenopauzės,menopauzės simptomai ? Kuomet negalima pašalinti nepageidaujamus reiškinius sukėlusios priežasties- lieka tik mažinti moterį varginančius simptomus: karščio pylimai mažinami raminančiais, vitaminais, tinka įvairios žolių arbatos ir žoliniai vaistai. Paūmėjusios chroninės ligos gydomos taip pat, kaip ir buvo gydytos, tik neretai didinamos naudojamų vaistų dozės. Dėl išretėjusių kaulų- būtini kalcio preparatai. Gerai ištyrus moterį (ypatingai krūtis) galima pakaitinė hormonų terapija (PHT),tačiau šį gydymą skiria tik specialistas-ginekologas.
Ne viską galima išgydyti vaistais.Yra būsenos, ar periodai- premenopauzė, menopauzė kurias reikia tiesiog išgyventi. Taip, kaip išgyvenome nėštumus, gimdymus, vaikų auginimus. Yra dalykų, kurie nesikeičia ir nepriklauso nuo mūsų. Suprantant tuos procesus, kurie vyksta keičiantis moters amžiui, išgyventi tą nemalonų ir sudėtingą etapą yra žymiai lengviau.Tai ne beviltiška liga, o gyvenimo tarpsnis,kuris laukia kiekvienos moters. Kaip šį tarpsnį pragyvensime priklauso tik nuo mūsų pačių- ar pasiduosime pykčiui, nevilčiai, vienatvei ir vienišumui, ar stengsimės rasti sau malonių užsiėmimų,bendravimų,veiklų.
Leonarda Šarakauskienė :info@sarakauskiene.lt