MIELAS NEAPOLI,TU NUMYLĖTAS

240px-Italy_location_map_svg

Mielas Neapoli,tu numylėtas, 

mieste žavingas, mieste saulėtas.

Kiek atminimų sieloj atgyja,

Santa Liučija, Santa Liučija…..

Kas nėra girdėjęs šios populiarios dainelės apie gražųjį ir paslaptingąjį Neapolį. Todėl, kai dukra pasiūlė savaitės kelionę į tą apdainuotąjį miestą–iš karto sutikau. Pasinaudojusios "Raynair" skrydžių pigiais bilietais ,išsinuomojusios nebrangų kambarį per Airbnb bendrovę, pradėjome savo klajones po tą nepaprastai chaotišką ,bet tuo pačiu ir labai ispūdingą miestą. Kol įpratome–didžiulis iššūkis buvo pereiti gatvę, nes į šviesoforus, perėjas nelabai ten kas kreipia dėmesį. Motociklai tarp pėsčiųjų nardo kaip žuvys vandenyje, išnyrantys tiesiai prieš tave neaišku iš kur ir kada. Tas gatvių chosas labai priminė Afrikos miestų gatves,išskyrus tai,kad jose nebuvo avių,ožkų ar asilų, kas labai pagyvina Afrikos miestų gatves.

Taigi apie Neapolį. Tai miestas, menąs kruvinus mafijos (Comorros) laikus, yra gitaros ir mandolinos tėvynė. Picos taip pat pradėtos kepti Neapolyje, todėl Neapolyje yra seniausia picerija, kurioje kepama garsiausia Neapolio pica "Margarita".Mieste yra daugiau nei 400 bažnyčių, kiekviena turinti savitą istoriją, stilių, kiekviena apipinta legendomis.Ir dar- nuostabios architektūros rūmai, aikštės, paminklai, katakombos, muziejai. Tai tikrai ištįsas muziejus po atviru dangumi. Net funikulierius, keliantis į į Sant' Elmo pilį , apdainuotas Andrea Bocelli dainoje "Funiculi funicula".Savaitės aplakstyti viską yra tikrai labai mažai, bet ir tai, ką spėjai  pamatyti– išliks  ilgam.

_DSC7352Yra graži legenda apie šio miesto įkūrimą. IXa. prieš Kristų jis vadintas Partenope–gražiausios sirenos garbei. Sirenos- graikų mitologinės būtybės–pusiau moterys, pusiau žuvys. Pasak Homero "Odisėjos", Partenopė savo dainomis viliodavusi jūrininkus į pakrantės uostus, kur jų laivai suduždavę, o jūreiviai paskęsdavę. Odisėjas, norėdamas išgelbėti savo jūreivius, užlipdęs jų ausis vašku, o save liepęs pririšti prie stiebo. Nepavykus nuskandinti Odisėjo laivo, Partenopė iš sielvarto nuskendo. Ten, kur bangos išmetė jos kūną, įkurtas miestas, pavadintas Partenopė. Vėliau, dėl nežinomos priežasties, šalia Partenopės graikai pastatė naują miestą ir pavadino Neapoliu. Šiuo metu, tik nedidelė ,siaura gatvelė via Partenope  ir išlikusi arka pakrantėje primena šią gražią miesto įkūrimo legendą._DSC7353Castel_dell'Ovo_(1)_(15397707910)

Miestą lankyti pradėjome nuo Neapolio įžymybių: dviejų pilių viena šalia kitos : Castel Nuovo ir Castel dell'Ovo– arba kiaušinio _DSC7334pilis(12a.). Pasakojama, kad pilies sienose romėnų poetas Vergilijus paslėpė stebuklingą  krištolinį kiaušinį. Pilis daug kartų perstatyta, bet kiaušinio niekas taip ir nerado. Gal ir gerai–juk jis stebuklingas ir saugo Neapolio gyventojus nuo nelaimių. Vaikštant po senamiestį (o "naujamiesčio", kaip ir nėra), daugybė įvairių stilių, laikotarpių, dydžių bažnyčių ir bažnytėlių, koplyčių.

Facciata_Duomo_di_Napoli_-_BW_2013-05-16 Savo dydžiu išsiskiria miesto globėjo šv. Januarijaus katedra (Duomo di San Gennaro ).Šv. Januarijus laikomas miesto globėju, gyveno III-jo amžiaus pabaigoje, kuomet  krikščionys buvo žiauriai persekiojami. Yra visa legenda apie žiauriai nužudyto vyskupo Januarijaus kraujo, saugojamo bažnyčios induose suskystėjimo fenomeną tam tikrų religinių švenčių metu. Bažnyčia labai saugo šio fenomeno paslaptį, tad mokslininkams įminti šios mįslės nepavyksta.

San Loreno Maggiore –gotikinio stiliaus bažnyčia. Manoma,  kad "Dekamerono" autorius Giovanni Boccaccio (1338) joje sutiko princesę–karaliaus Roberto dukterį. Ji tapo herojės Fiammettos prototipu. Kiti šaltinai teigia, kad Fiammetta įkvėpė Boccaccio rašyti meilės lyriką. _DSC7506

 

Neapolyje gyveno ir mokėsi Publijus Vergilijus, Petrarka, Dantė (yra Dantės aikštė). Prancūzų rašytojas Stendalis  1817m. lankydamasis Neapolyje Via Toledo pavadino linksmiausia gatve žemėje. Yra ir Maironio rašytas eilėraštis apie Neapolį:"o gražusis Neapoli,žemė grakšti /kur gamta,rodos šypsos pati/ tu nuvargusią sielą kaip audrą nutildai/ ją harmonija Santa Ličija pripildai /ir svajonę į dangų kvieti".

1_14Įstabaus meno šedevras San Severo koplyčia(I6a. Capella San Severo)

.Legenda pasakoja, kad San Severo kunigaikštis Raimondo di Sangro bažnyčios nepripažino, todėl buvo nuo jos atskirtas. Raimondo darė eksperimentus su žmonėmis:koplyčioje saugojami  skeletai, kuriose išlikusi visa kraujotakos sistema. Kaip visa tai pasiekta–mokslininkai paaiškinti negali. Spėjama, kad Raimondo savo "modelius" prieš mirtį girdė specialiu nuoviru, kuris kraują gyslose sustingdė.IMG_0002 (2)

cristo_velato3 Dar viena koplyčios paslaptis–Kristaus marmurinė skulptūra "Kristus šyde" (Cristo Velato ,Giuseppe Sanmartino, 1753m.)

.Cappella-Sansevero-42881 Šydu apgaubtą mirusį Kristų vaizduojanti skulptūra iki šiol yra mįslė skulptūros gerbėjams, kurie neranda paaiškinimo , kaip autoriui pavyko išgauti tokį ploną šydą iš marmuro. Beje, į koplyčią patekome tik iš trečio karto, nes net ir skelbiamu darbo laiku rasdavome uždarytą, neaišku kodėl. (Suprask, tai Italija).Bilietas  kainuoja 7 eurus, eilė patekti į koplyčia ilga. Fotografuoti griežtai draudžiama, visur daug apsaugos darbuotojų. Mano demonstruojamos nuotraukos- iš atvirukų.

_DSC7514 Beje, visuose muziejuose nedarbo dienos yra skirtingos, taip. kad dideliam mūsų nusivylimui nepatekome į Capodimonte muziejų,IMG_2119kuriame tikėjomės pamatyti Caravaggio, Rafaelio, Ticiano šedevrus. Capodimonte muziejus statytas kaip Ispanijos karaliaus Karolio III-jo medžioklės namelis (18a.).Muziejus yra gražiame parke, ant Capodimonte kalvos ir yra vienas didžiausių muziejų Italijoje.

Nuo muziejaus atsiveria graži Neapolio panorama į Amalfio įlanką, Vezuvijų. Dar gražesnė panorama atsiveria nuo San't Elmo pilies– matosi,kaip pagrindinė gatvė–via Spaccanapoli lyg juodu kaspinu miestą  dalina į dvi dalis. Tolumoje matosi grėsmingasis Vezuvijus, į kurį pakilti dėl prasto  oro  negalėjome,  aplankėme tik Pompėją ir Herkulaniumą._DSC7467

IMG_1978Visą dieną paskyrėme didžiausiai Neapolio įlankos salai Iskijai. Greitaeigis keltas į ją nuplukdė per 40 min.Sala vulkaninės kilmės, joje yra net 70 karštųjų versmių, tačiau spalio mėn.  pabaigoje turistinis sezonas jau baigėsi ir versmės uždarytos lankymui. Paslaugus taksi vairuotojas, beje gerai kalbantis angliškai , papasakojo salos istoriją, aprodė įžymiąsias salos vietas. Pasirodo, saloje 1867m. gyveno norvegų rašytojas H. Ibsenas. Vieta, kur jis gyveno, vadinama Ibseno vila. Spėjama, kad įkvėptas salos gamtos grožio čia jis  parašė "Perą Giuntą". 1948. saloje atostogavo amerikiečių rašytojas Trumanas Capote (Truman Streckfus), "Pietūs pas Tiffani" autorius, saloje mėgo svečiuotis Oscaras Wilde'as. Salos pakrantėje, ant aukšto kalno stūkso pilis, pastatyta 474m. pr. Kristų–Aragono pilis (Castello Aragonese)IMG_0004._DSC7396

Salos pakrantėje daug jaukių kavinių į kurias kviečia labai linksmi padavėjai.Atsisėdusios papietauti buvome apdovanotos nepaprastai maloniu aptarnavimu,pietų gale buvome pavaišintos mažute taurele citrininio likerio "Limonccelo".Neapolio picos tikrai nuostabios (juk tai picų tėvynė), nuostabūs jūrų gėrybių patiekalai.O sūris "Mozzarela" savo skoniu visai nepanašus į mūsų lietuviškąjį . Ledai nelabai skiriasi nuo mūsų "Valentino" ledų.

Savaitė pralėkė greitai. Laikas grįžti namo. Susisiekimas su oro uostu geras, tuo labiau, kad gyvenome netoli Garibaldžio aikštės, iš kurios tiesioginis autobusas  per 30min. nuveža į vietą. Gale kelionės jau išmokome pereiti gatvę, jau nebeerzino šiukšlių krūvos gatvėse,išdžiaustyti skalbiniai balkonuose ar skersai gatvės. Galų gale, kur džiauti skalbinius? Viskas taip ankšta, taip užstatyta, kiemų nėra, gatvelės tokios siauros, kad neretai matydavome kaimynes atsidariusias langus ir šnekantis per gatvelę.Patogu. Nesakome Neapoli sudie, o tik iki…iki sekančio  karto žaismingasisi ir paslaptingasis Neapoli.Iki.

Leonarda Šarakauskienė info@sarakauskiene.lt

Toliau – nuotraukos :Neapolio gatvės:_DSC7405

_DSC7406_DSC7411_DSC7427_DSC7500
.
 

_DSC7562_DSC7564_DSC7570_DSC7470_DSC7486_DSC7475_DSC7481tour_img-456664-145