KAS YRA VAKCINOS IR KAIP JOS VEIKIA

 

IMG_9542

 

Pastaruoju metu dažniausiai girdimi žodžiai – pandemija, karantinas, vakcinos, vakcinacija. Pandemija – kada užkrečiama liga išplinta visame pasaulyje, karantinas – apsaugos priemonių kompleksas, saugantis  nuo  ypatingai užkrečiamos ligos plitimo.  Vakcina yra mums gerai žinomas žodis – tai skiepai, o vakcinacija – skiepijimas siekiant apsaugoti  nuo infekcinės ar virusinės ligos. Žodis vakcina kilęs iš prancūziško žodžio vache-karvė.Karvių raupus sukeliantis virusas vadinamas vaccinia, taip ir atsirado vakcinų pavadinimas.  Kaip vakcina veikia ? Bakterijos, mikrobai, virusai, grybelis, įvairūs parazitai (tai vadinama bendru vardu patogenas) visą laiką  yra mūsų aplinkoje. Patogenas, patekęs į organizmą, gali sukelti ligą, o kai kada ir mirtį. Organizmas turi daug būdų apsiginti nuo jį puolančių patogenų: oda, gleivinės, blakstienos ir kt. veikia kaip fizinės kliūtys, kurios neleidžia patogenams patekti į vidų. Kuomet užkratas arba patogenas patenka į organizmą, suveikia organizmo gynybos sistema, taip vadinama imuninė sistema arba imunitetas. Jei imuninė sistema stipri – ligos sukėlėjas sunaikinamas. Tai yra natūralus organizmo atsakas. Tačiau taip yra ne visada. Kodėl? Patogenas ar bakterija, ar virusas, patekę į organizmą, atsineša svarbią dalelę-antigeną, kuris stimuliuoja svarbią imuninės sistemos dalį – antikūnų susidarymą. Antikūnus galime laikyti savo kūno gynybos sistemos  kariais. Kiekvienas antikūnas ar kareivis yra mokomas atpažinti vieną specifinį antigeną. Bet, pirmą kartą patekus į mūsų organizmą infekcijai, reikia laiko, kol imuninė sistema sureaguoja ir gamina tik tam antigenui arba sukėlėjui  specifinius antikūnus. Antikūnai dažniausiai yra specifiniai tik tam tikram sukėlėjui, išskyrus atvejus, kai du patogenai yra labai panašūs vienas į kitą (lyg pusbroliai). Gaminant antikūnus, organizme sukuriamos ir atminties ląstelės, kurios išlieka veiksmingos net po to, kai antikūnai sunaikina patogeną. Tai reiškia, jei žmogus užsikrės ta pačia infekcija antrą ar trečią kartą – atsakas bus daug greitesnis ir efektyvesnis, nes imuninė sistema sureaguos greičiau.

gettyimages-1291578232-612x612Koks vakcinų arba skiepų vaidmuo mūsų sudėtingoje imuninėje sistemoje? Vakcinos  yra susilpninta ar neaktyvi patogeno dalis – antigenas.  Imituodamas natūralią infekciją, antigenas parodo imuninei sistemai ligos sukėlėją, prieš kurį imuninė sistema pagamina antikūnus  ir kitus gynybos mechanizmus. Naujesnėse  vakcinose  (taip pat ir vakcinose nuo Covid-19 ligos ) yra ne pats antigenas, o integruota schema, išmokanti imuninę sistemą  sukurti baltymą, kuris duos imuninį atsaką į virusą. Nei vienoje vakcinoje nėra gyvo viruso. Bet koks šalutinis poveikis, pvz. galvos skausmas, šaltkrėtis, silpnumas atsiranda dėl imuninio atsako, o ne infekcijos. Skiepijimas nuo užkrečiamųjų ligų priskiriamas prie didžiausių žmonijos atradimų. Vakcinos kasmet išgelbėja daugybę žmonių gyvybių. Be to, pasiskiepijus didžiajai visuomenės daliai, susidaro visuomenės imunitetas, ir taip apsaugomi net ir nesiskiepiję jos nariai.

 

Dr.Mike Ryan straipsnį išvertė ir sutrumpino Leonarda Šarakauskienė, iš Pasaulinės Sveikatos organizacijos tinklapio


https://www.who.int/covid-19/information

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


vienas × 9 =

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>