Ką turėtume žinoti apie plaučius ir jų ligas

848170-img2Šiuolaikiniame informacijos sraute kartais yra sudėtinga susigaudyti- dažnai populiariuose  straipsniuose pateikiami vienas kitam prieštaraujantys ir tikrovės neatitinkantys teiginiai, siūlomi nepagrįsti  klinikiniais tyrimais bei klinikinėmis  studijomis "stebuklingi " gydymo metodai. Sakoma,kad šiuo metu tyrinėjančių vieną ar kitą vėžio atsiradimo priežastį ar gydymą yra daugiau nei vėžiu sergančiųjų dar daugiau yra savamokslių "gydytojų" ar žiniuonų ,kurie susirgusiesiems siūlo stebuklingus  gydymo metodus ,vaistus,  garantuodami pilną pasveikimą .To negali ir nedrįsta siūlyti onkologai, žinodami onkologinės ligos klastą,jos eigos nenuspėjamumą.

ALT TAGTaigi šį kartą pakalbėsime apie vieną dažniausių ir sunkiausių ligų onkologijoje- plaučių piktybinę ligą- plaučių vėžį..Gėrybinių plaučių navikų pasitaiko retai, jie beveik neturi ryškių simptomų ,dažniausiai diagnozuojami atsitiktinai atliekant plaučių rentgenologinį  tyrimą

Plaučiai yra sudėtingos struktūros organas ,esantis krūtinės ląstoje. Jais mes kvėpuojame. Vienu kartu ,tai priklauso nuo fizinio žmogaus išsivystymo ,amžiaus ,lyties, įkvepiame nuo 200 iki 800 kub.cm oro, ir , aišku ,kiekvieną kartą į plaučius įtraukiame atmosferoje esančias dulkes, dūmus, nematomus nuodingus  cheminius junginius. 

getty_rm_photo_of_cilia_in_lungJeigu neturėtume apsauginių filtrų- vingiuotų nosies kriauklių, išklotų smulkiais plaukeliais, kurie įkvepiamą orą apvalo ir sušildo, apsinuodytumėme greitai. Todėl visuomet reikia stengtis kvėpuoti pro nosį ,o ne per burną. Tokiais plaukeliais iškloti visi  kvėpavimo takai, plaukeliai  labai jautrūs ir pažeidžiami rūkant, būnant užterštoje aplinkoje.

Veikiant deguoniui, organizmo ląstelės išskiria anglies dvideginį, kurį kraujas neša atgal į plaučius ir iškvepiant anglies dvideginis pašalinamas iš organizmo .Kvėpavimas užtikrina organizmo gyvybines funkcijas .

Thinkstock_rf_photo_of_mature_woman_smokingDeja ,žmonija sugalvojo  būdą ,kaip kenkti savo tokiam svarbiam organui – plaučiams ir tuo pačiu   sveikatai- tai rūkymas .Kasdien rūkančiojo kvėpavimo takuose nusėda gausybė  kenksmingų medžiagų  ,kasdien į mūsų kūną  patenka apie 600 sveikatai kenksmingų komponentų .Plaučiai , nuolat žalojami atmosferos veiksnių ,rūkymo, nepajėgia atlikti savo pagrindinės funkcijos- aprūpinti organizmą deguonimi, pasidaro neatsparūs infekcijai, atsiranda chroniškos plaučių ligos -bronchitas, obstrukcinė plaučių liga  emfizema ,vargina pastovus kosulys (ypač rytais ) ir skrepliavimas.Tad kodėl žmonės rūko? Dažniausiai vaikams ir jaunuoliams rūpi sužinoti kaip rūkymas veikia.Juos rūkyti paskatina tėvų ir suaugusiųjų pavyzdys bei rūkantys bendraamžiai .Daugėja rūkančių moterų, berniukų ir mergaičių, jų kvėpavimo takai  lengviau pažeidžiami,,mažėja plaučių gyvybinis tūris ,todėl rūkantys paaugliai anksti pradeda kosėti ,skrepliuoti ,sulėtėja jų augimas. Pastebėta ,kad rūkančių tėvų vaikai linkę dažniau sirgti ivairiomis ligomis ,mažiau atsparūs infekcijoms, nervingesni,jautresni.

getty_rm_photo_of_woman_smoking_in_loungePrivalome  žinoti ,kad kartu su rūkančiais gyvenančius ar dirbančius nerūkančius žmones veikia tie patys tabako dūmai. Valandą pabuvus smarkiai prirūkytose, nevėdintose patalpose ,kenksmingos tabako medžiagos nerūkantį veikia taip, tarytum jis pats būtų surūkęs 2- 3 cigaretes.

 

Plaučių 156x150_lung_cancer_overview_slideshowvėžys  yra viena iš dažniausių onkologinių ligų, pirmaujanti  mirtingumo struktūroje tiek Lietuvoje,tiek pasaulyje  Šiuo metu plaučių vėžys yra rimta medicinos ir socialinė problema ,nes juo serga vis daugiau žmonių ,liga jaunėja .Šia liga dažniausiai serga vyrai,tačiau pastebėta, kad per pastarąjį dešimtmetį liga dažnėja ir moterims . Paprastai susirgusieji buvo sirgę plaučių ligomis: bronchitais,uždegimais,daug rūkę.Nerūkančiam – plaučių vėžys retenybė. 9 iš 10-ties susirgę plaučių vėžiu-rūkoriai.Ne paskutinę vietą turi ir genetiniai faktoriai.

getty_rf_photo_of_radon_test_kitKaip rašiau ankstesniame straipsnyje "Vėžio profilaktikos esmė ir prielaidos"apie 5-7 proc.visų navikų sukelia jonizuojanti radiacija .Didžiausias apšvitos dozes gauname ne iš medicininių tyrimų ar atominių elektrinių ,bet iš gamtoje esančių spinduliuotės šaltinių ,o vienas jų- radono dujios, kurios yra antroji po rūkymo plaučių vėžio priežastis .Apdailai naudojant granitą ,marmurą ,kitas statybines medžiagas galima didesnė spinduliuotė, todėl perkant statybines medžiagas gyventojai turėtų prašyti sertifikatų  ,kad statybinės medžiagos atitinka reikalavimus tiek pagal radiologiją, tiek pagal chemiją.

getty_rm_photo_of_car_exhaustOro užterštumas, darbas dulkėtoje aplinkoje ,mašinų išmetamos dujos, įkvepiami chemikalai , miesto smogas- visa tai neigiamai veikia plaučius- panašiai ,kaip sėdėjimas prirūkytoje patalpoje.

Plaučių vėžio simptomai pradinėse stadijose neryškūs:

 

1.Kosulys,kuris atsiranda be priežasties ir gydant įprastinėmis priemonėmis, nepraeina.Ilgainiui atsiranda skrepliavimas su kraujo siūleliais ar nedideliais krešuliais.

PRinc_rm_photo_of_man_couging_hand_on_chest2.Krūtinės skausmai,ypač giliau įkvėpus.  Skausmas gali įradijuoti į petį, ranką. Ligai progresuojant -atsiranda stiprus skausmas krūtinėje, dažniausiai tuomet įtariama stenokardija arba infarktas.Pradinėje stadijoje pakitimai plaučiuose būna labai nežymūs arba jų visai rentgenogramoje nesimato ,todėl plaučių vėžys net neįtariamas.

3.Lengvas pastovus  dusulys.

4.Nuovargis ir svorio kritimas.

Ligai progresuojant visi šie simptomai ryškėja, atsiranda kaulų skausmai, gali padidėti pažastų, kaklo limfmazgiai.

Atsiradus šiems simptomams, būtinas rentgenologinis plaučių tyrimas, plaučių kompiuterinė tomografija. Rentgenologiškai įtarus vėžį- būtina fibrobronchoskopija su biopsija (kai imamas įtartino audinio gabalėlis mikroskopiniam tyrimui ).

Kadangi nėra vieno būdingo tik plaučių vėžiui simptomo .liga dažniausiai diagnozuojama vėlai (I-2 stadija diagnozuojama tik 20% ligonių), o apie  80% vėžys yra nepagydomas ir galima kalbėti tik apie gyvenimo .pratęsimą.

Plaučių vėžio gydymo taktika priklauso nuo daugybės veiksnių- naviko struktūros, ligos išplitimo, ligonio būklės ,amžiaus it kt..Kai kurios plaučių vėžio formos operuojamos,kitos- spinduliuojamos, arba gydomos chemoterapija, jei navike nustatoma genų mutacija- skiriama taip vadinamoji taikinių terapija.

photolibrary_rm_photo_of_woman_walking_away_from_cigarettePlaučių vėžio diagnozė-didelis šokas pacientui.Jei susirgai rūkydamas- niekada nevėlu atsisakyti šio žalingo įpročio.Yra įrodyta,kad tie,kurie atsisakė rūkymo po plaučių vėžio diagnozės- išgyvena ilgiau  ir gydymas jiems veiksmingesnis.  Ligai atsirasti dažniausiai padėjome patys. .Apskaičiuota , kad viena surūkyta cigaretė žmogaus amžių sutrumpina 7-8 minutėmis, tačiau rūkantys neturi galimybės patikrinti  ,ar jų gyvenimas sutrumpėjo, nes niekas nežino savo gyvenimo trukmės, jis negali nei patvirtinti, nei atmesti teiginių apie rūkymo žalą savo organizmui. Tai patvirtina diagnozė-plaučių vėžys.

Pagal tinklalapį WebMd paruošė

Leonarda Šarakauskienė :info@sarakauskiene.lt

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


× du = 10

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>