Hormonų paslaptys.Kokia hormonų funkcija ?

thinkstock_rf_photo_of_estrogen_chemical_solutionHormonas- tai cheminis junginys, pernešantis informaciją iš vienos ląstelės į kitą.Nuo jų kiekio organizme, nuo jų veiklos, priklauso mūsų sveikata ,išvaizda ,nuotaika, miegas ,apetitas, valia, net ir intelektas.Geriausiai žinome apie du pagrindinius hormonus- moteriškąjį estrogeną ir vyriškąjį- testosteroną. Estrogenas kuria moterį , jos moteriškumą ,patrauklumą, charakterį. Estrogeno perteklius patrauklumo neprideda- tai pasireiškia nelabai estetiniu nutukimu- kuomet didėja klubų ir pilvo apimtis (liaudiškai- apvalaina moteris ),storos šlaunys. Testosteronas- jėgos ir seksualumo hormonas, gaminamas vyrų sėklidėse ir  antinksčiuose .Beje ,vyriško hormono testosterono  turi ir moterys ir vyrai ,tik moterys turi jo šiek tiek mažiau..Moterys, turinčios per daug vyriško hormono yra raumeningos, jos agresyvesnės, "vyriškesnės" ,jų  oda- grubesnė ir riebesnė, dažnai stebimas padidintas plaukuotumas .Pagrindinė šių hormonų funkcija paprasta- pratęsti giminę. Testosteronas reguliuoja spermos gamybą  ,moteriški hormonai- menstruacijų ciklą.

Pagrindinės hormonų funkcijos :

1.Ar vyrams būdingas klimakterinis periodas? Ne. Moterims pereinant į menopauzę moteriškųjų hormonų lygis keičiasi dramatiškai sukeldamas didelius pokyčius visame organizme, dėl kurių atsiranda klimakso simptomai.Vyrams vyriškųjų hormonų gamyba lėtėja palengva   net ir senyvame amžiuje sperma gaminama, todėl ir senyvo amžiaus vyrai gali susilaukti palikuonių. Krentant testosterono lygiui, vyrai priauga svorio, sumažėja energija, kai kuriems potraukis seksui,o kai kuriems priešingai- seksualinis potraukis didėja, vyrai palieka savo šeimas ir ieško jaunų panelių, taip tikėdamiesi pratęsti savo jaunystę.

?????????????????????

2.Hormonai reguliuoja apetitą. Du skirtingi hormonai-grelinas ir leptinas reguliuoja mūsų apetitą (atrasti 1999m.japonų mokslininkų) .Grelinas- dar vadinamas alkio hormonu, gaminamas virškinamająme trakte ir yra tarpininkas tarp virškinimo sistemos ir smegenų.Tai pagaliau paaiškina, kodėl daugeliui žmonių stresinėje situacijoje atsiranda noras sočiai pavalgyti. Leptinas-hormonas, nuo kurio priklauso mūsų lieknumas. Leptinas yra pagrindinė medžiaga reguliuojanti medžiagų apykaitą ir palaikanti energijos pusiausvyrą.Šis hormonas gaminamas riebalinaime audinyje ir veikia kaip tarpininkas tarp virškinimo sistemos ir smegenų. Leptinas susijęs ne tik su maistu ,bet ir motyvacija, nuotaika, seksualiniu aktyvumu.Didžiausia grėsmė organizmui -alkis arba maisto trūkumas, kadangi pagrindinis  energijos šaltinis yra maistas. Kai organizmui trūsta energijos ,žmogus tampa vangus, tingus, mieguistas. Jeigu energijos per daug, smegenys siunčia signalą, kad reikia sudeginti riebalų perteklių.Dėl to, net ir esant normaliai hormonų veiklai , žmonės gali būti linkę persivalgyri ir priaugti svorio.

getty_rf_photo_of_woman_touching_neck3.Skydliaukė gamina hormoną tiroksiną ,kuris svarbus medžiagų apykaitai ir skatina visus energetinius organizmo procesus.  Sutrikus skydliaukės veiklai atsiranda daug įvairių negalavimų: nepaaiškinamas nuovargis, padidėjęs nervingumas, depresija, raumenų silpnumas, svorio priaugimas ar kritimas  .Oda netenka skaistumo ,elastingumo, prastėja atmintis  ,sutrinka mėnesinių ciklas .Skydliaukės hormonas tiroksinas reguliuoja kraujo spaudimą, ,širdies veiklą,   audinių ,kaulų augimą, medžiagų apykaitą, bei reprodukcinę sistemą.

4.Daugumai moterų stprūs galvos skausmai atsiranda dėl moteriškų hormonų estrogeno ir progesterono lygio kritimo jų organizme .Dažniausiai tai atsitinka prieš menstruacijas .Jautresnėms moterims tai gali išprovokuoti migrenos priepuolius.

acne 0015.Hormonų pokyčiai sukelia jaunatviškus spuogus-acne .Bręstant hormonų gamyba staigiai suaktyvėja.Kylant hormonų lygiui- odoje gaminasi daugiau riebalų ,kurie užkemša odos poras –    skylutes per kurias pašalinami riebalai, prakaitas .Prisidėjus infekcijai (bręstantis organizmas nėra atsparus infekcijoms), susiformuoja pūlinukai, kurie ir sąlygoja acne atsiradimą.

6.Hormonai gerina miegą. Hormonas melatoninas (dar vadinamas tamsos hormonu ) gaminamas smegenų kankorėžinėje liaukoje, skatina mieguistumą ir padeda greičiau užmigti .Hormono koncentracija kraujyje pradeda didėti kai nusileidžia saulė ir sumažėja šviesos intensyvumas. .Trūkstant šio hormono dažnai vargina nemiga, dažni prabudimai,žmogus atsikelia nepailsėjęs.

7.Žmogaus augimo hormonas  (somatotropinas) gaminamas hipofizio liaukoje. Hormonas akrtyviausias paauglystės laikotarpiu ir atsakingas už kaulų, raumenų  augimą ,riebalų pasiskirstymą. Vėliau šis hormonas suaktyvina sėklides ir kiaušides, kurios išskiria kitus hormonus nulemiančius charakterį, plaukuotumą  ,fizinę kūno išvaizdą .Po 30-ties metų šio hormono sparčiai mažėja ir kai kurių Amerikos mokslinių tyrimų duomenimis tai yra pagrindinė senėjimo priežastis, todėl buvo pradėti kurti vaistai somatropino pagrindu ,kurie atitolintų senatvę .Žinoma ,pratęsti jaunystę galima pakeitus gyvenimo būdą ,bet mokslininkai ieško ir kitų veiksmingų priemonių ,kadangi išgerti tabletę yra lengviau nei užsiiminėti mankšta ar fiziniu krūviu.

8.Koks yra taip vadinams "meilės hormonas"?.Kaip nekeista, bet tai ne estrogenas ar testosteronas, bet hormonas oksitocinas, Jis isiskiria ,kuomet mes apsikabiname, bučiuojamės, tai "chemija" tarp vyro ir moters  ,tai ryšys tarp motinos ir vaiko .Šis hormonas padeda gimdymui ,maitinimui, mylinčiai ir mylimai  moteriai suteikia energijos ,o šeimai santarvės ir išlaiko bendrumo jausmą.

9.Kasos hormonai-kasoje gaminami virškinimo fermentai bei sintezuojami keli  hormonai ,iš kurių svarbiausias insulinas-kurio trūkumas sukelia dabar labai paplitusią ligą-cukrinį diabetą.

Tai tik maža dalelė pasakojimo apie apie sudėtingus biocheminius procesus vykstančius kiekvieną dieną,kiekvieną valandą mūsų organizme .Kaip mes jaučiamės ir elgiamės- nusprendžia mūsų hormonai- sudėtingos cheminės medžiagos gaminamos mūsų vidaus sekrecijos liaukose išsibarsčiuse visur :ir smegenyse, antinksčiuose ,lytiniuose organuose ,netgi skrandyje ir žarnyne.Turint bent menką supratimą,ką "išdarinėja "hormonai mūsų organizme,bus lengviau pakelti hormonų sukeliamas "audras ",pasireiškus kai kuriems simptomams-kaip nuovargis,svorio kritimas ar priaugimas paskatins laiku kreiptis į gydytojus.

Leonarda Šarakauskienė: info@sarakauskiene.lt