HAVAJAI GĖLIŲ IR UGNIES SALOS
Greitai prabėgo visomis vaivorykštės spalvomis nuspalvintas spalis, atslinko niūrus lapkritis su trumpomis dienomis, vėjais, lietumi ir šlapdriba. Smagu prisiminti prieš metus buvusį kitokį lapkritį- atostogas šiltuose Havajuose. Tad pasidalinsiu savo įspūdžiais apie šias,Ramiojo vandenyno platybėse esančias salas, kurių vien pavadinimas dvelkia romantika ir egzotika. Keliavau viena, beveik prieš metus susiplanavusi maršrutą, su didele nuolaida įsigyjusi lėktuvų bilietus ir apgyvendinimą per agentūrą Airbnb.. Viešbučiuose vienviečių kambarių beveik nėra ir jie Havajuose labai brangūs, o per šią agentūrą, nors pasiūla irgi nėra labai didelė, bet galima susirasti nebrangų, vienvietį kambarį privačiame sektoriuje.
20 valandų skrydis Vilnius-Frankfurtas- San Franciskas- Honolulu ir iš lapkričio darganos patekau į šiltą, lengvą Havajų orą, persmelktą žiedų aromatu ir išgirdau pirmą havajietišką žodį - aloha ! Šį negirdėtą žodį vėliau girdėjau visur- ir pasisveikinant ir atsisveikinant, ir dėkojant, ir tiesiog prasilenkiant su vietiniu gatvėje. .Sužinojau ir to magiško žodžio reikšmę, o ji labai plati- "aloha" reiškia ir labas bei sudie, ir meilę bei atsidavimą , ir tiesiog ačiū. Atskridusias turistų grupes pasitiko vietiniai gidai ir iš karto visus papuosė žiedų vainikais -tai meilės ir vaišingumo simbolis. Polinezijos gyventojai neturėjo aukso ir brangakmenių ,vienintelė dovana- jų rankomis nupintas žiedų vainikas.Kadangi manęs niekas nepasitiko- žiedų vainiką gavau vėliau,viešėdama Polinezijos tautų kultūros centre.
Salyną sudaro 18 salų,iš jų tik 8 gyvenamos.Tai vulkaninės kilmės salos,prieš milijonus metų iškilusios iš vandenyno dugno.Vėjas ir paukščiai atnešė sėklų ir per ilgus amžius čia sužydėjo spalvinga augmenija. Daug augalų į Havajus atvežė kolonistai iš Polinezijos salų:tai taro augalas,iš kurio šaknų gamina kruopas ir verda košę poi,duonmedį,kokoso palmes, bananus, žaliuosius kikui,iš jų riešutų spaudžia aliejų, bei arbatos medį, iš kurio lapų gamina garsiuosius hula šokio sijonėlius .Kartu su kolonistais atkeliavo ir daugybė įvairių gėlių bei dekoratyvinių augalų, todėl Havajus labai tiktų pavadinti ir dideliu botanikos sodu
.Yra kelios legendos apie Havajų salų atsiradimą: pirmieji jų valdovai kilę iš pusdievių ,kurie buvo labai galingi.Pirmoji lagenda apie pusdievį Maui (taip pavadinta viena iš salų), kuris pastūmęs aukščiau dangaus skliautą ir atvėrė galimybę gyventi salose. Kita legenda apie narsų jūrininką Hawaii i Ioa, kuris atrado šias salas ir apgyvendino čia savo šeimą.1778m. į salas atplaukė anglų keliautojo J.Cook'o ekspedicija, kapitoną Cook'ą vietiniai palaikė net savo dievu Lono ,tačiau antro apsilankymo metu kapitonas J.Cooka's buvo vietinių nužudytas.Jo vardu pavadinta įlanka Didžiojoje arba Vulkano saloje.Havajų istorija spalvinga: tai buvusi karalystė,vėliau jos valdymą perėmė amerikiečiai, 1959m.JAV kongresas Havajus aneksavo ir paskelbė 50-ja valstija.
Kelionę pradėjau Oahu saloje. Vietinių kalba "Oahu"- susibūrimų ar suėjimų sala,joje ir Havajų sostinė Honolulu.Tai tikras didmiestis ,su savo garsiuoju Waikiki rajonu, kuriame šalia geltono smėlio paplūdymių stovi daugiaaukščiai prabangūs viešbučiai, mieste spalvingi gėlynai, parkai, fontanai, restoranai .Per Oahu salą tęsiasi dvi kalnų grandinės, kalnų keteros puikiausiai matosi iš Honolulu .Labai gerai matosi, kaip debesys tarsi pakimba ties kalnų keteronis ir jų nepraleidžia, todėl kalnuose dažnai lyja,o prie vandenyno šviečia saulė.
.Netoli Honolulu yra garsus Polinezijos kultūros centras .Centras įkurtas 1864m.Jo įkūrėjai – mormonai. Tai religinė sekta, jų tikėjimas politeizmo ir krikščionybės mišinys .Mormonai čia pastatė ir savo šventovę, įsteigė universitetą ir kitas kultūros įstaigas Centras užima 5 ha. plotą, išraižytas kanalais ir pasivaikščiojimo takais.
Įdomu buvo žiūrėti į kanalais plaukiančius laivelius ,kuriuose penkių Polinezijos salų šokėjai šoko savo tautinius šokius palydimus liaudies muzikos ir dainų .Šventė baigėsi bendra didele vakariene ,kurioje vienas iš patiekalų- 10 valandų žemėje kepta kiaulė.
.Oahu saloje sužavėjo naktinis buriavimas vandenyne, nardymas.Užkopiau į Honolulu simbolį – ugnikalnį Diamond Head (Deimanto kepurė), nuo kurio viršukalnės atsiveria nuostabi Honolulu panorama,
. aplankiau JAV karinio laivyno bazę- Perl Harborą ir UNESKO saugomą paplūdimį Haunama Bay.
.Pats lankomiausias objektas Havajų salose- Nacionalinis Vulkano parkas Didžiojoje arba Vulkano saloje.Į salą iš Honolulu skrydis trunka apie 40 min.pigių oro linijų "Hawaiian airlines" lėktuvai ten skrenda kelis kartus per dieną. Kadangi norėjau aplankyti tris pagrindinius salos ugnikalnius (Mauna Kea, Mauna Loa ir Kilauea), saloje prabuvau kelias dienas..Kopiau tik į Kilauea (1247m.) ugnikalnį.
.Kopimas nebuvo sunkus. Įspūdis didžiausias vakare, kai sutemus pasirodo liepsna iš kraterio.Mauna Kea ugnikalnis yra laikomas aukščiausiu pasaulio kalnu,nors yra iškilęs 4,205m. virš jūros lygio,bet matuojant nuo vandenyno dugno iki viršūnės -yra 10 000m. (Everestas 8,850m.)
.Iš Didžiosios (Havajų) salos skrydis į
Maui salą.Tai antroji pagal plotą Havajų salyno sala,kartu su trimis artimiausiomis salomis- Lanai,Kahooheve ir Molokai sudaro Maui Nui salų grupę.Į šias artimas salas galima nuplaukti kateriu .Maui sala dar vadinama Slėnio sala,nes yra tarp yra slėnyje tarp dviejų ugnikalnių: Haleakala ir Pu'u Kukui. Sala mena banginių medžiotojų laikus, nes salos Lahaina uoste švartuodavosi banginių medžiotojų laivai, čia įsikūrę misionieriai sukūrė havajiečių kalbos abėcėlę ir iš pasakojimų užrašė Havajų salų istoriją. Havajų abėcėlėje tik 13 raidžių,bet tarptautiniai žodžiai "Wikipedija", "Wikileaks" kilę iš havajietiško žodžio "Wiki"- greitas.
1873-1889m.saloje buvo įkurta raupsais sergančiųjų ligoninė į kurią sergantys buvo plukdomi laivais iš visų salų .
.Su raupsuotaisiais dirbo belgų kilmės kunigas Tėvas Damien,po mirties kunigas buvo beatifikuotas šventuoju. Palaidotas saloje, jam pastatytas paminklas. Saloje įsikūręs banginių stebėjimo punktas,nes čia žiemoja kuprotieji banginiai..Tai įspūdingo grožio sala- gilūs slėniai,atogražų augmenija,įspūdingas kelias į Haną, miestą, kurį supa žmogaus rankų nepaliesta augmenija, stačios uolos į vandenyną ir juodojo smėlio paplūdimiai, netoli užgęsęs Haleakala ugnikalnis, į kurį važiuojama stebėti saulėtekių ir saulėlydžių.
. Tik šio ugnikalnio šlaituose auga retas augalas "silvesword", kuris yra labai griežtai saugomas ir draudžiama kopti į ugnikalnį nepažymėtais takais, kad nebūtų žalojamos augalo šaknys.
.Kelias į Haną (road to Hana) 52 mylių kelias su 59 vienos juostos tiltais, 617 staigių posūkių ir nenusakomo grožio vaizdais- atogrąžų augmenija, gilūs slėniai, tarpekliai,kriokliai ,juodojo smėlio paplūdimiai.Kelias patenka į 10 JAV pavojingiausių kelių sąrašą ,net parduodami marškinėliai su užrašu "Aš įveikiau kelią į Haną."
Aš ir japonų šeima važiavome su minivenu, vairavo vietinė moteris, važiavome stebėti saulėlydžio į ugnikalnį, tik gaila,kad saulė nusileido į debesis ir to tikro grožio,kuomet paskutinis saulės spindulys nuspalvina vaivorykštės spalvomis lavos laukus, nepamatėme
.Saloje yra didžiausias kanjonas Ramiajame vandenyne.
Anksti ryte skrydis į Kauai salą.Vešli augmenija, daug kritulių jai davė "Sodo salos" vardą. Tai viena iš drėgniausių salų pasaulyje.
.Salos įžymybė- Kipu Falls krioklys,krintantis iš 1569m.,tai aukščiausias krioklys Ramiajame vandenyne. Seniau į šį krioklį šokdavo vaikinai, norėdami parodyti savo drąsą. Spalvingas Waimea kanjonas, kurį išgraužė Waimea upė . Kanjonas leidžiasi į 900m. gylį ir dar vadinamas "Didžiuoju Ramiojo vandenyno kanjonu." (Grand canyon of Pacific)
.Waimea miestas, įsikūręs toje vietoje,kurioje 1778m. išsilaipino kapitonas D.Cook'as.Puikus Limahuli botanikos parkas, 1997m. pripažintas geriausiu JAV botanikos parku.Salos žemė labai derlinga,čia auginami visi atogrąžų vaisiai:mango,papajos, bananai,guava. didelės cukranendrių plantacijos.
.Saloje gausybė laisvai vaikščiojančių vištų, gaidžių ,nes čia nėra mangustų ir kitų plėšrūnų, kurie tuos paukščius išgaudytų.
Po kelių dienų,praleistų šioje ,galima sakyti rojaus saloje, skrydis atgal į Honolulu- kur dar laukė nardymas, naktinis plaukimas jachta bei delfinų stebėjimas ir skrydis į JAV Tenesio valstijos Memfio miestą- pasisvečiuoti ten gyvenančio sūnaus šeimoje.
Mano spalvingos,šiltos pilnos naujų įspūdžių atostogos baigėsi.Aloha ir mahalo (ačiū ir sudie) Havajai! Tai nuostabios, išsaugotos gamtos ,įvariausios augmenijos salos. Kiekvienoje saloje yra ir ugnikalnių, ir slėnių su atogrąžų augmenija ,krioklių ir kanjonų. Ir visa tai griežtai saugojama,leidžiama vaikščioti tik pažymėtais takais, įvažiavimas į nacionalinius parkus mokamas. Kurortiniai miesteliai įsikūrę vandenyno pakrantėse, o garsių ir turtingų žmonių vilos kažkur salų gilumose.
Ar įdomu keliauti vienai ? Taip .Aš manau,kad patyriau daugiau įspūdžių, daugiau pamačiau ir keliavau pigiau, nei naudodamasi turizmo agentūrų siūlomais kelionių paketais.Pagaliau nebūni visai viena- susipažinau su lenkų pora iš Poznanės ir kelis maršrutus keliavome kartu. Su pagyvenusia pora iš Australijos kopėme į Kilaulea ugnikalnį,su japonų šeima važiavome Hanos keliu, o plaukiant jachta patekau į gydytojų kompaniją iš Aliaskos.Tai nuostabios akimirkos, kuomet pradedi pasakoti apie savo šalį, labai nustemba, kai sužino ,kad ir apie jų jų šalį šį tą žinai. Yra net terminas "solo traveler"- vienišas keleivis, man tas terminas labai patinka. Išlydint iš viešbučio ,lipant iš taksi oro uoste, išeinat po skrydžio iš lėktuvo visur girdėjau frazę "kipa hoi moi, aloha"- sugrįžkite. Gera būtų sugrįžti į tas šiltas ,gėlėmis kvepiančiasir savo pirmykščiu gamtos grožiu užburiančias Rojaus salas,bet…tai labai toli ir ganėtinai brangu.
Leonarda Šarakauskienė :info@sarakauskiene.lt
O toliau -nuotraukos :