ALZHEIMERIO LIGA–MITAI IR FAKTAI

alsheimerisAlzheimerio liga prasideda pamažu progresuojančiu atminties sutrikimu, sutrinka pažinimo funkcija, baigiasi- visišku nesiorientavimu aplinkoje, kai kada agresija, nevalingu šlapinimusi, tuštinimusi.

Visuomenėje vyraujanti nuomonė apie  Alzheimerio ligą:

tarp mitų ir faktų :

1. Alzheimerio liga ir silpnaprotystė (demecija) yra tas pats. Ne. Demencija yra grupė simptomų, kurie pasireiškia  intelekto ,suvokimo, .elgesio pakitimais .Alzheimerio liga yra viena iš demencijos formų, kuomet pradeda silpnėti atmintis ir ,išskirtinis simptomas- silpnėja  pažinimo funkcija.

2 .Raudonas vynas ,vynuogių sultys gali sumažinti Alzheimerio ligos progresiją .Ne. Nei vitaminai,nei vaistai negydo Alzheimerio ligos. Buvo manoma,kad vitaminas E,C, ginkmedžio ekstraktai ir fermentas Q10 gali apsaugoti nuo Alzheimerio ligos, bet nei vienas iš šių vaistų neapsaugoja ir nesulėtina Alzheimerio ligos vystymosi.

3. Kas didina riziką susirgti Alzheimerio liga ?  Amžius. Kuo vyresnis- tuo didesnė tikimybė susirgti Alzheimerio liga. Kitos priežastys nėra pilnai aiškios..

4. Jei vienas iš jūsų tėvų sirgo Alzheimerio liga, tikriausiai sirgsite ir jūs.  Nevisai. Genetinis paveldimumas galimas, jei tėvai,giminaičiai sirgo šia liga. Tačiau paveldimumas  tesudaro mažiau nei 5 % visų susirgusių. Aktyvus fizinis ir protinis gyvenimas, sveika dieta, laiku gydomos širdies ir kraujagyslių ligos , gali sumažinti riziką susirgti šia liga .

5.Kiek ilgai gali trukti ligos "prodromas"- ligos pasireiškimas nuo pirmųjų požymių, kuomet pradeda silpnėti  atmintis ? Apie 20 metų. Yra normalu užmiršti pavardę, užmiršti susitikimą ar jo laiką. Bet yra grėsmingas simptomas jei užmirštate didelius įvykius, protarpiais  pradedate nesiorientuoti aplinkoje ir laike .Normalu kažkur ne vietoje pasidėti raktus, bet nenormalu- jei juos padedate neįprastoje vietoje- šaldytuve, orkaitėje, ar apkaltinate ką nors iš artimųjų pavogus juos.

6.Kokia tikimybė susirgti Alzheimerio liga, jei gyvenate iki 85 metų? Tai apie 50%.Alzheimerio liga nėra natūralus senėjimo procesas.Ja dažniau susergama apie 65 -tuosius metus .Apie 50% 85-čių  neserga šia liga.Ja gali susirgti ir jauni žmonės (30-50 m.)- dažniausiai tai paveldima ligos forma.

7.Kas efektingiausiai išsaugoja smegenų veiklą?  Nėra įrodyta,kad  protinis darbas gali apsaugoti nuo Alzheimerio ligos.Jos išvengti nepavyko net tokiems garsiems politikams kaip M.Thatcher ar R.Reiganui. Tačiau smegenis reikia pastoviai lavinti- mokytis naujų dalykų ,net kryžiažodžių sprendimas gali būti naudingas: atsakymų ieškojimas knygose,internete, aktyvi socialinė veikla, bendravimas,diskusijos, neleidžia "užmigti " mūsų smegenims.

38.Kas įvyksta smegenyse?

  Alzheimerio ligos atveju miršta smegenų nervinės ląsteles. Smegenų audinys traukiasi ,jo vietą užima smegenų skystis (likvoras).Ligai progresuojant- smegenų audinio mažeja,skyčio daugėja.Taip pažeidžiama atmintis, kalba, bendravimo įgūdžiai.

9.Ko tikėtis ?

Kiekvienam susirgusiam 2ligos eiga nevienoda.Vieniems- liga progresuoja labai greitai,kitiems- ji gali tęstis lėtai ,progresuoti tik kai kurie simptomai kaip atminties praradimas suvokimas. Labai svarbu stengtis išsaugoti likusias funkcijas- kiek galima daugiau bendrauti, skatinti  užsiimti fiziniais pratimais- tai padeda išlaikyti raumenų jėgą ir koordinaciją.

10.  Ar pacientai sugeba įvertinti savo būklę?.Ankstyvose ligos stadijose pacientai supranta kas jiems atsitiko.Juos gali apimti gėda ar rūpestis- kas bus toliau ? Tokiems ligoniams,kurie supranta savo būklę  gali vystytis  depresija, kuri dar labiau pablogina ligos eigą, todėl depresiją būtina  gydyti. Vėliau gali vystytis agresija ar paranoidinės būsenos, šių būsenų  pacientai jau nebekontroliuoja ir nesupranta,kas su jais vyksta.

111.Ar reikia slėpti ligą nuo artimųjų,vaikų? Kadangi dažniausiai suserga buvę labai mylimi seneliai- anūkams sunku susitaikyti su pasikeitusiu senelių elgesiu .Būtina išsamiai  vaikams išaiškinti apie jų mylimus senelius  ištikusią ligą, kaip ir kuo  jiems padėti, kaip su jais  elgtis.

12.Ar galima išvengti ligos ,ar yra ligos prevencija ? Specialių priemonių, vaistų  nėra. Tai bendros sveiko gyvenimos rekomendacijos- sveikas maistas,fizinis aktyvumas,socialinis užimtumas, pastovus  smegenų lavinimas.Sakoma,kad "smegenys vienas tingiausių organų "

Pagal WebMD tinklapį  paruošė

Leonarda Sarakauskienė :info@sarakauskiene.lt