Vėžio profilaktikos esmė ir prielaidos (Europos kodas )

5 001 Viena iš programos "Vėžio profilaktika Europoje." krypčių yra gyventojų sąmoningumo ugdymas.Šiuo metu vyrauja nuomonė,kad apie 50% navikų būtų galima išvengti.Tai tie navikai,kurių žinomos ir prieinamos reguliuoti priežastys ar nustatyti kancerogeniniai veiksniai.Pvz:rūkymas,profesinai kancerogenai,kai kurie medikamentai ir taip pat žinomi ir įmanomi gydyti ikinavikiniai procesai ir ligos, kaip gimdos kaklelio, šlapimo pūslės, žarnyno,krūtų.


Kyla sąmoningas klausimas-ar įmanoma profilaktika negalint atsakyti į esminį klausimą- kas sukelia vėžio ligą? Ne visuomet net ir žinant ligos sukėlėją,  galima sėkmingai kovoti su liga.Pvz. tuberkuliozės sukėlėjas žinomas, o susirgimai tuberkulioze nemažėja.Iš istorijos žinoma, kad net ir nežinant ligos kilmės su ja buvo sėkmingai kovojama: kapitonas J.Cook'as suprato, kad žalios daržovės, svogūnai, rauginti kopūstai apsaugo jo jūreivius nuo pavojingos ligos -skorbuto, atsirandančio dėl vitamino C trūkumo,tuo tarpu vitaminas C buvo išskirtas daugiau nei po šimto metų po jo kelionių – tik 1928m. 1850m..choleros epidemija Londone buvo sustabdyta uždraudus gerti vandenį iš kai kurių šulinių, tuo tarpu choleros sukėlėjas,plintantis per vandenį , buvo surastas tik 1883m.

1 001
Pagrindinės priežastys, kurios įvardijamos kaip turinčios įtaką vėžio arsiradimui :
rūkymas sukelia apie 29-31 % visų vėžių-tai plaučių, gerklų, šlapimo pūslės, lūpos , burnos.
antsvoris turi įtakos 20-50 % vėžio išsivystymui (kasos,krūties,gimdos kūno )
alkoholis.4-6% manoma,kad įtakoja gerklų,burnos ,šlapimo pūslės,virškinamojo trakto navikus.
Infekcija-10-20 % ,tai paaiškinama bendros imuninės sistemos funkcijos susilpnėjimu. Dažniausiai po persirgtų infekcijų susergama įvairiomis kraujo sistemos ligomis.

prof 001


Ultravioletiniai spinduliai .Žmogaus organizmas saulės poveikį kaupia visą gyvenimą ,o per 25-30 gyvenimo metus gauti saulės spinduliai padidina riziką susirgti odos vėžiu.Labai mėgusius saulės įdegį jaunystėje, senyvame amžiuje visą kūno odą nusėja senatvinės dėmės- keratomos..Pavojingi tiesioginiai saulės spinduliai ir vaikams- spėjama, kad stiprūs įdegimai vaikystėje gali sąlygoti vieną pikčiausių navikų onkologijoje- melanomą.Būnant saulėje būtina naudoti apsaugines priemones- apsauginius kremus,tamsius akinius ,skrybėles ar kepuraites.
9Jonizuojanti radiacija. Sukelia 5-7% visų navikų.Kaip nebūtų keista, bet didžiausias apšvitos dozes gauname ne iš medicininių tyrimų ar atominių elektrinių, bet iš gamtoje esančių spinduliuotės šaltinių ,o vienas jų- radono dujos, kurios yra antroji plaučių vėžio priežastis po rūkymo.Radonas kaupiasi dirvožemyje, statybinėse medžiagose, vandenyje .Apdailai naudojant marmurą ,granitą, kai kurias statybines medžiagas galima didesnė spinduliuotė, todėl perkant statybines medžiagas gyventojai turėtų prašyti sertifikatų ,kad jos atitinka reikalavimus tiek pagal radiologiją,tiek pagal chemiją.
Vaistai,reprodukciniai hormonai,kontraceptikai -10-20% visų navikų.Dažniausiai taikomas reprodukcinis hormonas – pakaitinė hormonų terapija (PHT) .Moksliniais tyrimais įrodyta,kad PHT didina krūties vėžio riziką .PHT- dalinai jaunystę pratęsianti terapija,tačiau pastoviai naudojant hormonus , galima  suaktyvinti vėžines ląsteles, kurių visada yra mūsų organizme .Pakaitinei hormomų terapijai naudojamas moteriškasis hormonas estrogenas moters organizme skyla į genotoksiškus produktus, kurie pažeidžia genus, sukelia jų mutacijas, kurios  paskatina krūties vėžio vystymąsi.Dėl šių priežasčių PHT nėra toks nekaltas dalykas ir šis gydymas turi būti skiriamas labai atsakingai.
Kaip matome vėžio profilaktika – tai priemonių,padedančių išvengti vėžio ligos,visuma.Be šių priemonių,kurios priklauso tik nuo paties žmogaus, yra ir ligonių kasų finansuojamos ankstyvo vėžio diagnostikos programos- tai mamografinės patikros, gimdos kaklelio, storosios žarnos, prostatos ,kurios padeda diagnozuoti ikivėžines ligas : pvz .(storosios žarnos polipus) ir pradines vėžio stadijas.Svarbiausia-kad pats žmogus rūpintųsi savo sveikata ,atsisakytų žalingų, sveikatai kenkiančių įpročių ir naudotųsi esamomis ankstyvosios vėžio diagnostikos programomis.


Leonarda Šarakauskienė: info@sarakauskiene.lt