KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PERSODINIMAS–KADA TAI ATLIEKAMA ?

PRinc_rm_illustration_of_stem_cellKamieninių ląstelių transplantacija  yra procedūra, skirta  organizmo kraujodaros ląstelių atkūrimui, kuomet kraujodaros ląstelės suserga onkologine liga- tai leukozė, kai kurios limfomų formos, taipogi  taikant dideles chemoterapinių vaistų dozes kuomet  "išsenka" kaulų čiulpai ir organizmas nepajėgia jų atstatyti.   Kamieninių ląstelių šaltiniai yra keli: kaulų čiulpai, periferinis kraujas, virkštelės kraujas. Priklausomai nuo to, iš kurio šaltinio imamos kamieninės ląstelės   transplantacija ,  atitinkamai  vadinama: kaulų čiulpų, periferinio kraujo,  kamieninių ląstelių, virkštelės kraujo (ši rūšis Lietuvoje dar neatliekama ) .Kaulų čiulpų transplantacijai gali būti panaudojamos paciento organizmo ląstelės (paimtos iš paciento) prieš numatomą chemoterapiją. Tai  vadinama autologine,  arba donoro ląstelės- alogeninė transplantacija .

PRinc_rm_photo_of_chemotherapy_drip.Ląstelės iš donoro kaulų čiulpų imamos bendrinėje nejautroje , iš klubakaulio ištraukiant  apie 750-1500 ml. kraujo kartu  su  kaulų čiulpais.Tačiau pastaruoju metu šis metodas naudojamas vis rečiau.  Dažniau .kamieninės ląstelės imamos iš periferinio kraujo, kuomet per į veną įvestą kateterį specialaus aparato pagalba atskiriamos kamieninės ląstelės, o likęs kraujas per kitą kateterį gražinamas donorui. Šis procesas vadinamas afereze. Kadangi periferiniame kraujyje kamieninių ląstelių yra mažai, prieš procedūrą donorui skiriamos biologiškai aktyvios medžiagos, skatinančios kamieninių ląstelių augimą ir išmetimą į kraują.

PRinc_rm_photo_of_vials_of_umbilical_cord_bloodGeriausi rezultatai po kamieninių ląstelių persodinimo yra persodinant giminingo donoro (brolio, sesers, giminaičių) ląsteles. Negiminingo donoro paiešką  ir norinčius tapti negiminingais kaulų čiulpų donorais vykdo  Lietuvos  nacionalinis kaulų čiulpų donorų registras.  Registras atlieka  kaulų čiulpų donorų paiešką tiek Lietuvos ,tiek užsienio šalių piliečiams. Pasaulio negiminingų donorų registre yra daugiau kaip 20 milijonų potencialių donorų.

Kgetty_rf_photo_of_lab_technician_with_stem_cellsamieninių ląstelių transplantacija gydomos tik kai kurios piktybinės  kraujo ligos bei po didelių chemoterapijos dozių nualinus kaulų čiulpus  ir visuomet šia procedūra siekiama pilno pasveikimo nors tai pavyksta ne visiems. Tačiau net ir paciento   būklės pagerėjimas,  gyvenimo trukmės prailginimas  ar gyvenimo  kokybės pagerinimas yra didelė sėkmė. .Po transplantacijos dar ilgą laiką reikia naudoti imuninę sistemą slopinančius vaistus ,kad organizmas nepradėtų naikinti svetimų ląstelių, tokie pacientai labai neatsparūs infekcijoms, todėl po transplantacijos kurį laiką guli izoliuotose palatose .Pavojingos grybelinės infekcijos, ankstyvame periode galimas inkstų ar kepenų pažeidimas, gali sutrikti kraujo krešėjimas ir įvykti  daug kitų sudėtingų  komplikacijų. Laiku pastebėtos komplikacijos sėkmingai  gydomos, todėl pacientai   griežtai turi laikytis gydytojų nurodymų, negali savavališkai nutraukti jiems skirtų vaistų ar praleisti tyrimams paskirtų datų.

getty_rf_photo_of_doctor_and_patientSveikstama po kamieninių ląstelių transplantacijų nevienodai: tai priklauso nuo paciento pagrindinės  ligos, jo organizmo imuninės būklės, organizmo atsako į transplantaciją. Didelis dėmesys skiriamas paciento stebėsenai, todėl tokie pacientau turi būti pasiruošę dažniems kraujo tyrimams, kaulų čiulpų punkcijoms, kurios atliekamos kaulų čiulpų funkcijos įvertinimui bei ligos atsinaujinimo požymiams pastebėti.

PRinc_rm_photo_of_stem_cell_collectionNors donorystė nėra tokia pavojinga ir neturi tiek komplikacjų kaip pats kaulų čiulpų persodinimas, tačiau  ir kaulų čiulpų donorams reikia tam tikro periodo, jų būklės atsistatymui. Visų pirma, jei kamieninės ląstelės imamos iš periferinio kraujo aferezės metodu, donoras kelias dienas turi gerti kraujodarą stimuliuojančius vaistus, kurie sukelia   pašalinį  poveikį.  Jei imama iš kaulų čiulpų- donoras  apie mėnesį jaučia skausmus dubens kauluose,šlaunyje. Kaulų čiulpų ląstelės atsistato per 4-6 savaites,todėl šiuo  laikotarpiu donoras irgi tampa neatsparus infekcijoms   Retai ,tačiau  procedūros metu gali patekti infekcija ar įvykti bendrinės anestezijos komplikacijos.

Kaip matote,kaulų čiulpų ar periferinio kraujo kamieninių ląstelių donorystė nėra tokia lengva palyginus su kraujo donoryste. Kasdieniniame gyvenime apie tai susimąstome retai ,retai pagalvojame apie tuos negiminingus donorus,  kurie, prieš aukojant savo kamienines ląsteles, turi gerti biologinius vaistus, po kaulų čiulpų paėmimo kęsti kojos ir dubens kaulų skausmus,  jausti bendrą silnpumą ir nuovargį  .Bet tai yra žmonės, neieškantys laimės pasaulyje , o tiesiog ją duodantys susirgusiems , kuriems kamieninių ląstelių transplantacija yra viena iš galimybių pasveikti , prailginti gyvenimą arba tiesiog prabusti gyvenimui. Tai yra tiek daug sunkiai sergančiam.

Pagal WebMD  tinklalapį paruošė

Leonarda Šarakauskienė :sarakauskiene@info.lt